A takhle to teď budeme dělat pořád, vzkazuje editor serveru, který podivně obvinil Donalda Trumpa z vazeb na Rusko

11.01.2017 19:58

Server Buzzfeed zveřejnil kompletní zprávu o údajných kontaktech Donalda Trumpa na Rusko. Vyvolal tím řadu rozporuplných reakcí, ovšem editor webu trvá na tom, že postup byl správný. Ba co víc, Buzzfeed tak prý při odhalování tajemství Donalda Trumpa hodlá postupovat i nadále, neboť „čtenář má právo vědět, jaké dokumenty v politice kolují“.

A takhle to teď budeme dělat pořád, vzkazuje editor serveru, který podivně obvinil Donalda Trumpa z vazeb na Rusko
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

Zpráva, kterou přinesla americká média, měla prokázat vliv Ruska na zvolení prezidenta Trumpa a porážku jeho soupeřky Hillary Clintonové, kterou prý ruský prezident Vladimir Putin osobně nesnáší. Pětatřicetistránkové pojednání zveřejnil server Buzzfeed poté, co z něj jiná média obsáhle citovala.

Server Buzzfeed se následně stal předmětem ostré kritiky jiných médií. Jednak za zveřejnění analýzy a jednak za to, jak editor webu tento krok vysvětloval. Editor Ben Smith nejprve nadšeně avizoval, že server zveřejnil explozivní, tajnou zprávu o vztahu Trumpa s Ruskem, poté zveřejnil obsáhlé vyjádření, proč se tak stalo.

 

 

Jako hlavní důvod uvedl: „Aby si Američané mohli sami udělat názor na obvinění týkající se zvoleného prezidenta, která kolují v nejvyšších patrech americké administrativy.“ Hlavní žurnalistickou zásadou webu podle něj je podělit se se čtenáři o vše, co ví.

Druhým důvodem pak prý jsou obvinění, která vůči tajným službám začali vznášet republikáni a sympatizanti prezidenta Trumpa. Server chce ukázat, že tato obvinění jsou pochybná.

A nakonec editor naznačil, že za prezidentování Donalda Trumpa hodlá Buzzfeed nastavit tento způsob práce jako svůj standard. „Publikování tohoto dokumentu ukazuje, jak chceme dělat žurnalistiku v roce 2017,“ uzavřel prohlášení.

Server Buzzfeed vznikl v roce 2006 jako jedno z prvních médií prezentujících se výhradně na internetu. Za svou historii má na kontě množství sporů v oblasti autorských práv i výrazně progresivní linie některých autorů.

I nyní mnozí američtí novináři Buzzfeed za zveřejnění zprávy kritizují. Vedou se rozsáhlé debaty, zda byl tento krok správný a oprávněný. A zareagoval i Donald Trump. Na tiskové konferenci, která se konala odpoledne našeho času, nazval server Buzzfeed „hromadou svinstva“ (v angličtině pill of garbage).

VÍCE O TRUMPOVĚ TISKOVCE V ANGLIČTINĚ ZDE.

Sám server Buzzfeed přiznal, že ví, že řada obvinění v analýze je neprokazatelných a řada informací je zcela prokazatelně nepravdivých. Právě tato okolnost zveřejnění vyvolala největší rozruch.

Dodejme, že jeden ze základů konstrukce zprávy o spojení Putina s Ruskem byl v průběhu dne významně zpochybněn. Mělo jít o utajenou schůzku Trumpova právníka Michaela Cohena s emisarem Vladimira Putina Olegem Soloduchinem. Místem schůzky měla být Praha, kde Soloduchin působí jako ruský diplomat. Jenže Cohen prakticky obratem vzkázal, že v Praze v životě nebyl a na inkriminovanou dobu má spolehlivé alibi, neboť byl s rodinou na dovolené v Kalifornii. Oleg Soloduchin následně schůzku rovněž popřel ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…