A teď začne křik, že magor dostal do ruky bouchačku. Bezpečnostní expert nahlíží jiným pohledem na masakr v hospodě v Uherském Brodě

24. 2. 2015 19:22

Devět mrtvých. Neuvěřitelně děsivá bilance brutální střelby v Uherském Brodě otřásla celou republikou. Podle místního starosty a senátora Patrika Kunčara (KDU-ČSL) byl útočník psychicky nemocný. Tímto směrem by se podle předsedy Unie bezpečnostních složek Jiřího Vítka mělo ubírat vyšetřování: "Nejdřív bych zkoumal, zda nedošlo k pochybení v léčbě," reagoval Vítek pro ParlamentníListy.cz, který se zároveň obává toho, aby tragédie nenasměrovala politickou reprezentaci k honu na majitele zbraní.

A teď začne křik, že magor dostal do ruky bouchačku. Bezpečnostní expert nahlíží jiným pohledem na masakr v hospodě v Uherském Brodě
Foto: archiv JV
Popisek: Jiří Vítek, předseda Unie bezpečnostních sborů
reklama

Do Uherského Brodu míří vyjádření soustrasti od prezidenta republiky, premiéra i dalších politiků. Útočník tu postřílel osm lidí a pak obrátil zbraň proti sobě. Celé tragédii předcházel telefonát do televize Prima, ve kterém muž zmiňoval svůj záměr. V úterý po poledni vešel do místní restaurace a začal střílet. "V České republice jde o velmi neobvyklý případ. Možná se to dá srovnat pouze s událostí na Slovensku, kdy útočník střílel lidi na sídlišti samopalem,“ uvedl předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek. Potvrdil také, že čin musel dvaašedesátiletý muž plánovat: "Vystřílel 25 střel, takže evidentně musel být jeho čin připravený, protože nemohl přijít s jedním zásobníkem,“ podotkl.

Na krimilinku televize Prima volal muž, který chtěl zabíjet, před 13. hodinou. "Zavolal na naši krimilinku s tím, abychom poslali štáb do Uherského Brodu. Uvedl, že mu spousta lidí ubližuje, že je šikanovaný a úřady to neřeší. Z toho důvodu si vzal zbraň, má rukojmí a vyřídí si to po svém,“ řekl Novinkám.cz reportér Primy Pavel Lebduška. Podle zatím dostupných informací byl střelec labilní a mohl trpět duševní chorobou. "Tady jsme to s demokracií trochu přehnali. Pokud je psychicky nemocný člověk nebezpečný pro své okolí, měl by být pod lékařským dohledem a ne v ulicích,“ řekl MF Dnes starosta města a lidovecký senátor Patrik Kunčar. Vítek také upozornil na možný důvod telefonátu do televize. "Informoval média, aby předal svůj vzkaz, což mohla být v podstatě forma dopisu na rozloučenou,“ upozornil Vítek s tím, že pokud se skutečně u dotyčného jednalo o vyhrocený projev vážné duševní choroby, případ lze přirovnat k útoku ve Žďáru nad Sázavou z loňského října, kdy nemocná žena pobodala studenty nožem.

Vítek: "Všichni začnou křičet, že magor dostal bouchačku“

Právě tímto směrem by se mělo podle Vítka šetření ubírat. "Nejdřív bych zkoumal, zda nedošlo k pochybení při léčbě. Je možné, že ten člověk byl u psychiatra, který mu navrhnul ambulantní léčbu. Sledoval bych tento směr pochybení, ale zatím nemáme dostatek informací,“ konstatoval Vítek, který má strach, aby právě tato tragédie nevyvolala odpor proti držitelům zbraní v republice. "Začnou všichni křičet, že magor dostal do ruky bouchačku, takže je potřeba zjistit, jak ji získal, kde ji dostal. To jsou věci, které by nás měly zajímat,“ uvedl Vítek. "Mám obavy, aby tento případ nevyvolal záměry politiků omezit právo nosit zbraň. Získat dnes zbrojní průkaz není nic jednoduchého a jako Česká republika patříme mezi státy, kde je vše dobře ošetřeno a kontrolováno. Člověk, když žádá o zbraň, musí mít za sebou psychologické testy, mít čistý trestní rejstřík a nevím už, jak dál to zpřísnit. Obávám se, aby nenastal hon na lidi, kteří mají doma zbraň,“ popsal Vítek.

Máme paskvil zákona a neexistuje doktrína "můj dům, můj hrad"

V souvislosti s držením zbraně se ale nabízí i další otázka, zda právě po střelbě v Uherském Brodě nepřibude lidí, kteří si svůj život budou chtít bránit sami a zbraň si pořídí.

"Nejsme úplně národ, kde by byla tradice mít flintu doma,“ reagoval Vítek a dodal: "Máme paskvil zákona a neexistuje doktrína 'můj dům, můj hrad'. Když si chce člověk bránit svůj byt, dům nebo majetek, není zákonem úplně chráněný. Legislativa dnes sice není úplně špatná, ale výklad bývá podivný.“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toho se nechci dožít. Prymula zmrazil sál plný novinářů

14:51 Toho se nechci dožít. Prymula zmrazil sál plný novinářů

Ministr zdravotnictví Roman Prymula svolal tiskovou konferenci k novým restriktivním opatřením v rám…