A tím Rusové ovládnou Česko! Koluje dokument s přesným plánem. Jde o Zemana

10.12.2018 12:50

Na webu Přítomnost.cz vyšel dlouhý článek o tom, jak účast Rusů v jaderné energetice je rizikem pro Českou republiku a její zájmy. Pod článkem je podepsán Bohumil Kartous a „čeští elfové“. V Rusku podle nich neexistuje nic takového jako čistý ekonomický zájem, Rosatom je státem vlastněný a jeho zaměstnanci by mohli v ČR navazovat kontakty s důležitými lidmi a získávat citlivé informace.

A tím Rusové ovládnou Česko! Koluje dokument s přesným plánem. Jde o Zemana
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Miloš Zeman s Vladimirem Putinem

„Ruská vláda používá obchod s energetickými surovinami a technologiemi jako integrální součást své geopolitické strategie,“ tvrdí se hned na začátku článku. Prý jeho prostřednictvím posiluje svůj vliv v dotčených zemích, prohlubuje jejich závislost na Rusku a v případě potřeby je dokáže změnou obchodních podmínek či krácením dodávek vydírat, což by se vztahovalo i na jadernou energetiku. Pokud by ČR uzavřela smlouvu o stavbě nových reaktorů s ruskými firmami, bylo by to riziko jak bezpečnostní, tak ekonomické.

Anketa

Je Miloš Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 19393 lidí

„Zejména v případě rychlé a netransparentní mezivládní dohody bez řádného tendru se stát zaváže při stavbě nových jaderných zdrojů ruskému státu podobně, jako se stalo v Maďarsku, otevře se prostor pro legalizované schéma strategické korupce a elite capture mechanismů,“ píše Kartous spolu s dodatkem, že geopolitický vliv získá Rusko nikoliv jen přes samotnou technickou stavbu, ale zejména doprovodné financování a další právní nástroje, které podle nich umožní legitimní zástěrku pro masivní navýšení ruského vlivového aparátu v ČR. A podle nich se projekt nevyplatí ani ekonomicky a občané na něj budou muset doplácet. Elite capture je forma korupce, kdy jsou veřejné zdroje „odkloněny“ pro účely několika vyvolených k neprospěchu veřejnosti.

Fotogalerie: - Běloruská jaderná elektrárna II

První běloruská jaderná elektrárna, zde chladící v...
Ve výcvikovém centru
Zde se zaměstnanci učí reagovat na neočekávané sit...
A není to vůbec jednoduchá práce
Výběr řešení
Mezinárodní stupnice jaderných událostí. Stupně se...

V článku se dále píše, že v Rusku neexistuje nic jako čistě ekonomický zájem. „Případný zisk je důležitým, ale nikoliv jediným (v některých případech ani hlavním) aspektem uzavírání předmětných obchodních smluv,“ píše Kartous a spol. Podle nich by pracovníci Rosatomu, podílející se na stavbě jaderné elektrárny, navazovali kontakty a mohli by získat informace, které jsou klíčové pro ochranu strategických zájmů státu v oblasti energetiky i bezpečnosti. Zájmem ČR by se také stalo, aby Rusko nebylo sankcionováno, protože to by mohlo stavbu zhatit.

Rosatom podle Kartouse a elfů není běžnou obchodní společností, nýbrž neziskový státní podnik zřízený zákonem, který vertikálně i horizontálně integruje ruský civilní i vojenský jaderný sektor. Stará se například i o ruské jaderné ponorky a současně je výrobcem ruských jaderných zbraní a jaderné munice a odpovídá za související vědu a výzkum. Navíc je financován ze státního rozpočtu. Do státního rozpočtu naopak odevzdává svoje případné zisky.

Fotogalerie: - Atomové zbraně v Brdech

​Nadace Železné opony uspořádala v objektu Javor 5...
Cestou do objektu Javor 51 byla zastávka v obci Mí...
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Nutné očerstvení na cestě do objektu Javor 51
Vstupní brána do vojenského areálu v Brdech

Co Bohumil Kartous a elfové radí? Zahájit parlamentní a veřejnou debatu o rizicích mezivládní dohody a ruského financování nových jaderných zdrojů a nejprve připravit a veřejně prodiskutovat nezávislé a externě oponované ekonomické kalkulace výhodnosti stavby nových jaderných zdrojů. „Dnes je evidentní globální trend ustupování od nových jaderných zdrojů zejména vzhledem k výrazné ekonomické nevýhodnosti,“ píše se v článku.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…