A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

21.10.2020 14:10

Na dnešní vyhlášení lockdownu už zareagovalo více než dost osobností s mnoha výtkami a poznámkami. Podle Petra Kamberského z LN o tom, jaká je teď katastrofa, svědčí to, že se Andrej Babiš několikrát omluvil. Europoslanec Zdechovský si rýpl, že Babišovo květinářství zůstalo otevřené. A Václav Klaus ml. doporučil, že když už se zavírá, mohla by se zavřít i média, která děsí občany. Od ekonoma Martina Slaného pak přišla chmurná předpověď: rychlé oživení se konat nebude.

A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci
Foto: Repro ČT
Popisek: Tiskovka vlády, kde byl odhalen lockdown
reklama

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24292 lidí

Zítřkem začíná platit soubor opatření, které de facto znamenají tvrdý lockdown. Zákaz vycházení bez vážného důvodu, uzavření maloobchodů kromě řady výjimek, doporučení home office, omezení práce úřadů. Mezi výjimkami jsou jisté esenciální prodejny a třeba i květinářství.

Drastická opatření nejsou bez odezvy, ozvali se jak politici, tak osobnosti z médií. Katastrofičnost situace komentoval už hlavní komentátor LN Petr Kamberský: „Jestli někdo nechápe, v jak velkém průseru se nacházíme, pak by mu mělo stačit tohle: Babiš dvakrát za sebou řekl OMLOUVÁM SE. Asi je to ještě horší,  než tušíme.“

„Všechno zavřou, ale jen čirou náhodou Babiše květinářství nechají otevřené,“ všímal si europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Pokud to dobře chápu, tak hobbymarkety jsou opět otevřené? Pokud ano, ocenil bych od pana Prymuly odůvodnění, jaký je rozdíl v riziku šíření o proti prodejně obuvi nebo elektro. Opět stejné jako na jaře, nulová logika opatření s dopadem na životní situaci podnikatelů,“ požadoval pirátský senátor Wagenknecht. Později doplnil Havlíčkovu odpověď, že jde o Svátek zesnulých a o osivo.

„Teď už zbývá jen zákaz vycházení od soumraku do úsvitu,“ povzdechl si komentátor HN Petr Honzejk.

„Nezažíváme druhou vlnu pandemie, ale druhou vlnu vládních selhání. Rozsahu selhání bude přímo úměrná velikost poklesu ekonomiky. Rychlé oživení je passé,“ konstatoval ekonom a pedagog VŠE Martin Slaný.

„Lockdown salámovou metodou vyjde podstatně dráž, než kdyby se to udělalo naráz. To není kritika za každou cenu, sám nevím, jak bych rozhodoval já. To je jen povzdech. Přeji hodně sil všem dotčeným podnikatelům,“ popřál bývalý ministr financí TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Tydýt je skleslý. Ale hájit svoji dosavadní účelovou nečinnost vyzdvihnutím své aktuální aktivity cesťáka s polohovacími lůžky je slabé. Hrozně slabé,“ ohodnotil výkon Andreje Babiše bývalý premiér Topolánek.

„Českou republiku zachvátil Lockdownův syndrom. Až tam to vláda dopracovala. Když si uvědomím, že jsme se tomu mohli vyhnout, je to k pláči,“ míní poslankyně STAN Věra Kovářová.

Opatření ironizoval také Martin Schmarcz z Info.cz: „Mrška covid. Dáte si venku na vzduchu pivo, hned po vás skočí. Ale když jedete narvaným busem k pásu v drůbežárně, máte imunitu.“

Ozval se i předseda Trikolóry Václav Klaus mladší: „Když pan Prymula vše zavřel a odsoudil tak velké skupiny lidí k žebrácké holi – mohl by na týden zavřít taky média. Všem by se (zejména zdravotně) určitě ulevilo.“ A odkázal na příběhy záchranářů, podle kterých do nemocnic míří ti, kdo se covidu lekli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…