A to jsou věci: Toto se začíná dít v Evropě kvůli Rusku. Vypadá to zajímavě

12. 5. 2015 16:47

Poslední dění navozuje dojem, že v přístupu k Rusku nastává mezi zeměmi EU dvojkolejnost. Některé země by chtěly politiku vůči Moskvě přitvrdit, jiné více spolupracovat a případně zrušit sankce. Na webu Literarky.cz o tom píše Mirko Raduševič.

A to jsou věci: Toto se začíná dít v Evropě kvůli Rusku. Vypadá to zajímavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Nejprve poukazuje na včerejší zasedání Evropského parlamentu k zahraničním otázkám, kde byl předložen návrh středo-pravicové politické skupiny na revizi vztahů Evropské unie s Ruskem.

Europarlament tento návrh akceptoval jako reakci na ruskou okupaci Krymu a pokračující vojenské agrese na východní Ukrajině. Rovněž se ve zprávě EP uvádí, že Rusko hrubě porušuje mezinárodní dohody, což staví vztahy s EU na rozcestí.

Posíláme Rusku jasnou zprávu

Litevský poslanec Gabrielius Landsbergis, člen zmíněné politické skupiny v EP, mimo jiné uvedl: „Posíláme Rusku jasnou zprávu, že EU bude přistupovat ke vztahům s Ruskem ze zcela jiného pohledu.“

V závěru zmíněné zprávy EP se mluví o tom, že pokud Rusko bude dodržovat dohody z Minsku, bude respektovat celistvost Ukrajiny včetně Krymu a mezinárodní právo, v tom EP vidí cestu ke zlepšení vztahů.

Merkelová přijela do Moskvy, aby ukázala, že nejde proti Rusku

Raduševič oproti zmíněné zprávě EP dává nedělní prohlášení Angely Merkelové, že přijela do Moskvy, aby „ukázala, že spolupracujeme s Ruskem a nejdeme proti němu“.

Přestože Merkelová kritizovala ruskou anexi Krymu a vojenskou účast Moskvy na východu Ukrajiny, uvedla, že má pocit, že Rusko chce splnit dohody z Minsku. „Poučení z historie nás vede k tomu, že musíme udělat vše, abychom v konfliktech, ať jsou sebesložitější, hledali mírové řešení, a to prostřednictvím jednání,“ řekla německá kancléřka.

Raduševič závěrem uvádí, že se nelze zbavit dojmu, že nastává dvojkolejnost v přístupu k Rusku v rámci zemí EU. „Jsou země, které by chtěly více spolupracovat a případně zrušit sankce, a naopak země, jež chtějí vztahy k Rusku přitvrdit,“ dodává.

Celý text je ZDE

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vylili jsme kýbl špíny a močku navrch. Stačilo získat tuhle jednu fotografii z mítinku gazdíkovců v Poděbradech

4:42 Vylili jsme kýbl špíny a močku navrch. Stačilo získat tuhle jednu fotografii z mítinku gazdíkovců v Poděbradech

ParlamentníListy.cz v sobotu odpoledne obdržely snímek, který jednoznačně ukazuje na propojení byzny…