A tohle Nerudová neříká. Šlachta o penězích i funkcích

28.08.2023 13:15 | Monitoring

Zájmy neúspěšné prezidentské kandidátky v oblasti ekonomické kompetence jsou nejasné a na funkci hlavy státu vůbec nebyla připravená. To jsou slova šéfa hnutí Přísaha Roberta Šlachty vůči Danuši Nerudové. Ta nyní kandiduje v nadcházejících eurovolbách za hnutí STAN. Šlachta rozebral také její činnost pro resort práce a sociálních věcí.

A tohle Nerudová neříká. Šlachta o penězích i funkcích
Foto: Screen vysílání TV Nova
Popisek: Danuše Nerudová v prezidentské debatě na TV Prima

„Vím, že mnoho z vás možná paní profesorku Nerudovou zvažovalo nebo volilo v prezidentské volbě. Postupem času se ale ukazuje, že na takovou funkci nebyla vůbec připravená. A co víc, nejasné jsou i její zájmy v oblasti ekonomické kompetence. Teď se navíc ukázalo, že si ji stát platí jako externí poradkyni za 500 korun za hodinu, aniž by o tom sama něco věděla. Když se jí na to novináři zeptali, nejdřív se divila, a pak řekla, že je 500 korun na hodinu stejně málo. Asi tak málo, že si toho vůbec nevšimla,“ poznamenal šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Reagoval tak mimo jiné zjevně na dnešní text v MF Dnes, který se věnuje poradcům vlády a nákladům na ně. Nerudová podle textu figuruje mezi placenými poradci ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Podle zveřejněných informací má nárok na odměnu 500 korun za hodinu. Nerudová však nejprve na dotaz redakce svou roli poradkyně odmítla, až pak přiznala, že opravdu smlouvu s Jurečkovým ministerstvem podepsala. Podle svých slov svou činnost však nevnímala jako činnost poradce, podílí se na úpravách penzí. Částku 500 korun za hodinu potvrdila. „Ano, je to málo,“ pousmála se podle MF Dnes.

Anketa

Dovládne Fialova vláda do voleb 2025? Bez ohledu na vaše přání

11%
hlasovalo: 29566 lidí

„Do toho se rozhodla kandidovat za STAN do Evropského parlamentu, kde ale moc být nechce, protože pak hned chce odejít a být eurokomisařkou. A co by tam dělala? Hájila české zájmy a českou ekonomiku? Tak se podívejme, co si o nich myslí. Před časem mluvila o tom, že prý stát nemůže bojovat proti ohýbání, rozuměj oj**ávání, daňových pravidel nadnárodními korporacemi. Ty vyvádějí peníze přes takzvané transferové ceny, tedy způsobem, že mateřská firma v zahraničí vyúčtuje předražené služby své dceřiné společnosti, aby z ní vytáhla nezdaněné peníze. Ta si to dá do nákladů, a stát tak přijde o miliardy. Výsledkem je, že peníze nejsou v Česku, ale v zahraničí. Tam mizí ročně 300 až 500 miliard! Každý rok! Když to porovnáte s tím vládním „konsolidačním balíčkem“, který má z kapes lidí vytáhnout možná 90 miliard, možná i míň, tak je to k smíchu. Ale ne podle paní Nerudové. Ta konsolidační balíček obhajuje, kudy chodí, a naopak nadnárodní firmy hájí. Říká, že u nich už není kde brát a že je tam všechno v pořádku. A s tímto programem kandiduje do Evropského parlamentu za korupcí prolezlý STAN. Do toho stejného parlamentu, kde by se při troše snahy dalo s těmito úniky třeba i něco dělat,“ dodal Šlachta.

Ekonomka Danuše Nerudová v rozhovoru pro MF Dnes prozradila, že zvažovala nabídky kandidovat za hnutí STAN a za TOP 09. A STAN si nakonec vyhodnotila jako liberálnější, což jí vyhovovalo. Otevřeně přiznala, že by se ráda stala českou eurokomisařkou, pokud to výsledky voleb do Evropského parlamentu v příštím roce umožní. Je přesvědčena, že má tolik znalostí v ekonomické oblasti, že by zvládla ekonomické portfolio.

České europoslance si lidé budou moci v návaznosti na unijní dohodu vybírat 7. a 8. června příštího roku, termín ale podle Ministerstva vnitra musí formálně vyhlásit prezident Petr Pavel. Má na to zhruba deset měsíců, neboť rozhodnutí hlavy státu o termínu voleb musí být vydáno nejpozději 9. března 2024.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

proboha, vždyť je to dutohlav Drahoš v sukních!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevčelka , 28.08.2023 15:58:29
a všem, kteří se diví, že se dere až do Bruselu: nepodceňujme členství v Aspen institut !!! Právě z této instituce se rekrutují vyškolení pohůnci do vysoké politiky a důležité rozhodovací posty. Je jedno co umí, čemu rozumí, hlavně razit tu "správnou cestu". Ale ne naši. Důkazem je Pekarová, Rakušan, Farský, Lipavský, Fiala, Pavel, Fišer...Nerudová.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…