A týden neklidu je v čudu, zní internetem. Jsou zde vtípky. Volali Bartoškovi, a ten...

07.11.2016 9:07

V den výročí vzniku samostatného československého státu desítky herců, zpěváků, spisovatelů a dalších umělců burcovaly český lid k odporu proti vládě a zejména prezidentu Zemanovi, neboť je prý třeba bránit demokracii a zabránit směřování naší republiky směrem na východ. Sami se ale prozatím k projevování odporu nemají.

A týden neklidu je v čudu, zní internetem. Jsou zde vtípky. Volali Bartoškovi, a ten...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michal Horáček na akci z "podhradí" na Staroměstském náměstí

„Zvonit klíči a podepisovat petice nestačí! My do Ruska a Číny nepatříme! Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova. Povznesme se nad všední politické rozepře a chraňme společně hodnotu mnohem vyšší, demokratický charakter státu,“ apelovali umělci na spoluobčany v prohlášení, které pojmenovali „Týdny občanského neklidu“.

K prohlášení se připojily desítky umělců, například herci Vojta Dyk, Jiří Bartoška, Miroslav Donutil, Bolek Polívka či Anna Geislerová, režisér Jan Hřebejk, hudebníci Dan Bárta a Eva Pilarová či spisovatelka Radka Denemarková.

Umělci burcovali český lid, aby neseděl se založenýma rukama a aktivně se na obraně demokracie podílel. Třeba organizováním občanských shromáždění, občanských diskuzí či v krajním případě i stávkami.

Zhruba po deseti dnech se zdá, že výzva k projevování občanského neklidu vyzněla naprázdno, z čehož si na sociálních sítích mnozí škodolibě dělají legraci.

„Tak. A týden neklidu je v čudu,“ konstatoval na Facebooku šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. „Musím si po tom prvním týdnu občanského neklidu odpočinout, bylo to náročné. Nevím, jestli to vydržím až do sedmnáctého,“ rýpl si do umělců exporadce prezidenta Václava Klause, premiérů Topolánka a Fischera publicista Tomáš Haas.

Novinář Seznamu Jiří Kubík doložil, že někteří umělci, kteří vyzývali své spoluobčany k aktivitě proti našim vrcholným politickým představitelům, na nějaký odpor sami rezignovali. „‚Já už chci mít klid, nezlobte se,‘ odmítl Jiří Bartoška mou žádost o rozhovor. Necelý týden poté, co vyhlásil týdny ‚občanského neklidu‘. To bylo rychlý,“ zveřejnil Kubík na svém facebooku.

Úřaduje také lidová tvořivost, která prezidentského kandidáta Michala Horáčka připodobňuje k postavě ze seriálu Třicet případů majora Zemana – starému Brůnovi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrazivé: Fico tušil, co se stane

17:46 Mrazivé: Fico tušil, co se stane

Jen čekám, kdy se tato frustrace přetaví ve vraždu. Toto řekl Robert Fico o voličích Progresivního S…