ANO může skončit v opozici i v Praze. Tohle jsme zjistili ze zákulisí

15.10.2014 4:47

Ačkoliv hnutí ANO zvítězilo v pražských komunálních volbách, může skončit v opozici, jako se tomu stalo v Olomouci. Dohoda o koalici v Praze se vzdaluje i kvůli dvěma vzbouřencům z Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN), kteří nechtějí vládnout s ANO. Ve hře je tak varianta koalice ve složení TOP 09, ČSSD s podporou ODS a části Trojkoalice s tím, že primátorem by se stal zastupitel Jiří Nouza (TOP 09). Hudečkův první náměstek a stranický rival Jiří Vávra ParlamentnímListům.cz potvrdil, že TOP 09 chce do koalice, v níž nebude ANO.

ANO může skončit v opozici i v Praze. Tohle jsme zjistili ze zákulisí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hnutí ANO 2011

Anketa

Pokud ve městě zvítězí ANO Andreje Babiše a ostatní strany se proti němu spojí a zatlačí jej do opozice... Co o tom soudíte?

hlasovalo: 6929 lidí

Podle informací ParlamentníchListů.cz se křídlo TOP 09 kolem Miroslava Kalouska snaží vyřadit Tomáše Hudečka z postu lídra, což vzhledem k pondělním slovům Andreje Babiše, že Hudeček sám prosil o místo na kandidátce ANO, zřejmě nebude problém. Další scénář by mohl být v režii TOP 09 a jejího pražského předsedy Jiřího Vávry, sociální demokracie s podporou ODS, lidovců a STANu.

Estébáky a špióny nikdo ve městě nechce

Jak uvedly pod podmínkou anonymity hned dva naše zdroje, které se účastní jednání: „Bude to proti Babišovi a Kleslové (šéfka pražské organizace ANO), to je pravda. Zdali to tak dopadne, je předčasné hodnotit, ale s estébáky a špióny nikdo ve městě nechce mít nic společného, to je jednoduché. Čeká se rovněž na vhodný moment, kdy se propojí Adriana Krnáčová (lídryně hnutí ANO) s Ivanem Langerem, s nímž udržovala čilé vztahy v době svého působení u Transparency. Samozřejmě Babiš bude dělat vše pro to, aby znedůvěryhodnil především předsedu pražské Topky Vávru a některé členy ODS a zamezil tak jejich spojení a zároveň je podrobil mediálnímu tlaku.“

Ludvík: O koalici s TOP 09 nejednáme

Pražský volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík v odpoledním vyjádření pro ParlamentníListy.cz uvedl, že jeho strana společně s Trojkoalicí a hnutím ANO má k dispozici nejtěsnější možnou většinu v podobě 33 mandátů, ačkoliv už v té době zastupitelé Trojkoalice Ondřej Mirovský (SZ) a Jan Čižinský (KDU-ČSL) prohlašovali, že nechtějí vládnout s ANO. Ludvík v reakci na to dodal, že jde o problém Trojkoalice. „Buď budou mít osm hlasů, nebo ne. Když nebudou, tak se bude hledat jiná varianta. Zatím od nich máme slib, že je mají,“ řekl Ludvík. O možné koalici v čele s TOP 09 podle Ludvíka nikdo ze sociální demokracie nevyjednává.

Navíc piráti stále trvají na tom, že nepodpoří radu, v níž budou sedět právě i zástupci Ludvíkovy sociální demokracie s odůvodněním, že nemají důvěru k této straně a jejímu působení v Praze v posledních osmi letech. Stejně tak nechtějí piráti v radě ani ODS a KSČM.

Kleslová: Nic o tom nevíme

Šéfka pražské organizace ANO o variantě, která by její hnutí poslala v Praze do opozice, podle svých slov neslyšela. „Já to považuji za hodně nepravděpodobné, i když v politice není asi nic, co by bylo nepravděpodobné. Nepovažuji to za relevantní. Nic o tom nevíme a takové signály já nemám,“ řekla ParlamentnímListům.cz Radmila Kleslová, která je členkou vyjednávacího týmu, který řeší podobu nové koalice na pražském magistrátu. 

Jak dále uvedla, hnutí ANO dnes jednalo s Trojkoalicí o programu. Na jednání se podle ní nehovořilo o tom, že dva členové Trojkoalice nechtějí vládnout s ANO. „Tento bod tam vůbec nezazněl. Já si myslím, že to je věc našeho možného budoucího partnera, aby si udělal ve svém klubu pořádek. My se jich na to zeptáme a uvidíme, co nám řeknou, ale zatím takovéto prohlášení moc relevantně nebereme, protože jednáme s představiteli tohoto klubu a předpokládáme, že klub ví, co dělá,“ dodala Kleslová s tím, že během doby, kdy byla přítomna na dnešní schůzce s Trojkoalicí, nepanovaly řádné neshody v souvislosti s programy obou uskupení.

Vávra: Pokud budeme v koalici, kde nebude ANO, bude to úspěch

První námětek pražského primátora a šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra, který se nedostal na Hudečkovu kandidátku, by uvítal, kdyby jeho strana byla v radě. „Cesty se hledají, ale nechtěl bych předjímat. Politika je umění možného. Pokud vznikne funkční koalice, která bude schopna toto město řídit a bude u toho TOP 09, budu nesmírně rád. Ale pokud bychom nemohli prosazovat naše ideové zásady a programové principy, tak jsme připraveni být konstruktivní opozicí. Ale samozřejmě naší povinností je, abychom v Radě hlavního města Prahy zasedli. Pokud se nám podaří zasednout v koalici, ve které nebude zastoupeno ANO, považoval bych to za velký úspěch,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Vávra s tím, že otázky personálií jsou v tuto chvíli předběžné. 

Na oslavě s Hrdličkou?

V souvislosti s Vávrou Blesk informoval o tom, že se náměstek zúčastnil mejdanu vlivného podnikatele a zákulisního hráče Tomáše Hrdličky, který bývá označován jako kmotr ODS. Účast na oslavě Hrdličky však Vávra popírá. „Na oslavě žádných narozenin pana Hrdličky jsem nikdy nebyl a nikdy nebudu. Je to všechno prostá  lež a účelová konstrukce. Byl jsem pozván na osobní a přátelskou párty jednoho ze zastupitelů hlavního města Prahy (Ivana Vinše, zastupitele Prahy 10 - pozn. red), a to jestli tam někde byl, nebo nebyl pan Hrdlička, opravdu nevím. Pokud tam byl, tak je to samozřejmě nemilé. Pokud to někdo takto prodává, tak si myslím, že to souvisí s tím, že to bylo odpáleno v Blesku půl hodiny poté, co začala valná hromada Pražských služeb, na které bojuji za to, aby Pražské služby zůstaly ve vlastnictví hlavního města Prahy, nebyly demontovány a prodány,“ reagoval Vávra na článek v Blesku doplněný fotografiemi, které mají dokazovat, že slavil s Hrdličkou.

Kvůli těmto fotkám již pražský primátor Hudeček vyzval Vávru, aby odstoupil. Hudeček prohlásil, že pokud tak Vávra neučiní, strana ho vyloučí. Podle Hudečka je Hrdlička napojený na šéfku pražské organizace hnutí ANO Kleslovou skrze domovskou radnici Prahy 10. „Podstatná část zastupitelského klubu hnutí ANO byla personálně sestavena Radmilou Kleslovou, a je tudíž napojena na osobu pražského kmotra Hrdličky," tvrdí Hudeček. Právě kvůli tomu je dle Hudečka nemožná jakákoliv budoucí spolupráce s hnutím ANO v metropoli. 

Ve volbách do zastupitelstva v Praze vyhrálo hnutí ANO, v 65členném zastupitelstvu tak bude mít 17 křesel. Na druhém místě skončila dosud vládnoucí TOP 09 s 16 mandáty. Osm křesel bude mít Trojkoalice, kterou tvoří Strana zelených, lidovci a STAN. Po osmi zastupitelích bude mít ODS a ČSSD. KSČM a Česká pirátská strana obsadí každá po čtyřech křeslech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Kupka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TAJNÉ FOTO ze sledovačky stíhaného muže. Neuvěříte, která politička vystoupila z jeho auta. Tento materiál otřese nejen Prahou

14:20 TAJNÉ FOTO ze sledovačky stíhaného muže. Neuvěříte, která politička vystoupila z jeho auta. Tento materiál otřese nejen Prahou

AKTUALIZOVÁNO O VYJÁDŘENÍ MICHAELY KRAUSOVÉ (16:08) V průběhu několika minulých týdnů se v médií…