ANO v Brně jedná o koalici. Toto je prý priorita

13. 10. 2014 20:02

Poprvé se dnes u společného stolu sešli po komunálních volbách brněnští lídři ANO, lidovců, zelených a Žít Brno. Pro nejsilnější ANO je toto složení stran prioritní variantou při skládání koalice. Podle vyjádření lídrů pro média se bude v jednáních pokračovat v úterý, zatím nepřišli na žádnou zásadní neshodu. Pokud jednání nekrachnou, vyloučil lídr ANO Petr Vokřál vyjednávání s ČSSD, druhou nejúspěšnější stranou ve volbách. Projektovaná koalice by měla v zastupitelstvu 31 křesel z 55.

ANO v Brně jedná o koalici. Toto je prý priorita
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hnutí ANO 2011
reklama

Dnes si zástupci budoucí možné koalice řekli pouze rámcově, jak by jejich spolupráce mohla vypadat. "Dotkli jsme se celé řady témat, sepisujeme si je a budeme je podrobněji řešit. Dali jsme si také za úkol sepsat si do úterý priority každé ze stran. Pokud nás nebudou rozdělovat, budeme pokračovat," řekl Vokřál. Že nějaké neshody přijdou, je zřejmé, míní lídr Žít Brno Matěj Hollan. "Budeme si je vyříkávat a zkoušet se domluvit. Vypadá to, že by mohla vzniknout smysluplná koalice," prohlásil.

Ke koaličním jednáním se stavěli pozitivně i ostatní lídři

Vokřál předpokládá, že do konce týdne by mohl vzniknout rámec budoucí koalice. "Samozřejmě nelze vyloučit nic, ale určitě nepovedeme paralelní jednání se sociální demokracií. Sešli jsme se pouze krátce a vyjasnili jsme si vyjádření našeho předsedy Andreje Babiše," uvedl Vokřál v narážce na to, že Babiš odmítá spolupráci ANO s ČSSD v Brně a v Ostravě.

Ke koaličním jednáním se stavěli pozitivně i ostatní lídři. "Našli jsme shodu v mnoha bodech našich programů a věřím, že spolupráce možná bude," řekla Klára Liptáková (KDU-ČSL). "Navíc nejsme tím, kdo by udával tón hry a je na nás, jestli se k této koalici připojíme," doplnila. Delší čas na jednání je podle Jany Drápalové (zelení) i proto, že spolu jednají čtyři subjekty. "Je potřeba, abychom si všechno vyříkali," řekla.

Teoreticky by mohla v Brně vzniknout i koalice bez účasti ANO. "Riziko, že to někdo udělá bez nás, existuje. Ale nepředpokládám, že by se spojila například ODS s komunisty," řekl Vokřál. Takové spojení by však navíc potřebovalo ještě kromě sociální demokracie například TOP 09 a lidovce či zelené.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…