ANO v programu pro eurovolby cílí na voliče ODS. Najednou v sobě prý objevilo pravici

22.04.2019 20:32

Novinářka Veronika Neprašová se ve svém komentáři na serveru Seznam Zprávy podivuje nad tím, že hnutí ANO jako jediná parlamentní strana dosud nepředstavilo své priority pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Poukazuje též na velmi velkou podobnost v programu na eurovolby s konkurenční ODS a doplňuje, že proti ambicím nejsilnější vládní strany na volební vítězství stojí fakt, že eurovolby budí u Čechů jen minimální zájem. „Před pěti lety jich k urnám přišlo jen něco přes 18 procent. A mezi nimi z velké části ti, kteří tradičně nepatří do portfolia voličů hnutí ANO: mladí a vzdělaní voliči,“ píše ve svém komentáři o programu ANO Neprašová.

ANO v programu pro eurovolby cílí na voliče ODS. Najednou v sobě prý objevilo  pravici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš na 5. celostátním sněmu Hnutí ANO
reklama

Anketa

Je útok na Dominika Feriho důkazem o zhrubnutí české společnosti?

5%
95%
hlasovalo: 11081 lidí
„Jako by hnutí ANO na evropské volby zapomnělo. Zatímco ostatní strany už od zimy objíždějí republiku, v ulicích měst se objevují první předvolební billboardy a na květnovou volbu nových europoslanců odkazují bannery na úvodních stranách stranických webů, po kampani nejsilnější vládní strany není pět týdnů do voleb vidu ani slechu,“ podivuje se Neprašová a poukazuje na to, že jediné, co ANO zatím představilo, je kandidátní listina, které vévodí dvojice současných europoslankyň strany – Dita Charanzová jako jednička a Martina Dlabajová na postu dvojky.

Poslankyně Radka Maxová, která o post v Evropském parlamentu bude bojovat ze čtvrtého místa, serveru Seznam potvrdila, že by kampaň měla začít až v květnu. A upřesnila i první priority strany: „Hlavními tématy budou bezpečnost Evropy, menší byrokracie, aby se EU vrátila ke svým kořenům, vnitřní trh a rovné podmínky pro naše zaměstnance a studenty po celé Evropě,“ vyjmenovává poslankyně témata, u nichž Neprašová vyzdvihuje fakt, že jsou si dosti podobná s prioritami konkurenční ODS, jejíž heslo pro eurovolby zní „dělat méně, ale lépe“.

Programovou podobnost připouští dokonce i samotná Maxová: „Věřím, že se s ODS budeme v hodně tématech protínat, protože nám jde o stejný cíl. Aby EU co nejméně zasahovala do suverenity našich států, ale aby zároveň tvořila ochranný deštník pro Evropu,“ řekla.

Fotogalerie: - Babiš a celostátní sněm ANO

5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO

„Hnutí ANO tak kampaní pro evropské volby potvrdí trend, který nastolila už od loňského podzimu. Ještě v den komunálních voleb začal Andrej Babiš veřejně zdůrazňovat, že hnutí ANO není levicovou stranou, i když vládne s ČSSD a ve Sněmovně se opírá o hlasy komunistů,“ připomíná Neprašová. „Pan Fiala o nás říká, že jsme levicová strana, a není to pravda. My jsme tu pro všechny. A realizovali jsme pravicové věci,“ prohlásil tehdy Babiš ve volebním štábu.

Neprašová však píše, že je realita úplně jiná a kabinet premiéra Andreje Babiše od svého nástupu do Strakovy akademie prosazuje především tradiční levicové priority, a vyjmenovává, že rekordně navýšil důchody, přidal státním zaměstnancům, zavedl slevu na jízdné a zrušil karenční dobu.

„V kontrastu s tím ale přesto ANO stále více zdůrazňuje svou pravicovou orientaci – na tu apelovali straníci na lednové ideové konferenci v Ostravě i o měsíc později na celostátním sněmu,“ komentuje Neprašová.

Fotogalerie: - Sněm ANO

IV. celostátní sněm hnutí ANO
IV. celostátní sněm hnutí ANO
IV. celostátní sněm hnutí ANO
Milan Hnilička
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
IV. celostátní sněm hnutí ANO

Že se ANO pro evropské volby budou témata hledat jen velmi obtížně, odhaduje i sociolog Daniel Prokop: „Hnutí ANO má v evropských volbách jednu z nejtěžších pozic. Levicové strany ji můžou zaměřit na spravedlnost, kvalitu potravin, daňové úniky, na férovost Evropy. Pravicové se zase můžou zaměřit na kritiku dotací nebo demokratický deficit v Evropě.“

Neprašová dále tvrdí, že „elektorát hnutí ANO má k EU spíše pasivní než proevropský přístup a proti ambicím nejsilnější vládní strany na volební vítězství stojí fakt, že eurovolby budí u Čechů jen minimální zájem. Před pěti lety jich k urnám přišlo jen něco přes 18 procent. A mezi nimi z velké části ti, kteří tradičně nepatří do portfolia voličů hnutí ANO: mladí a vzdělaní voliči.“

„Hnutí ANO má dost sympatizantů na to, aby evropské volby vyhrálo. Ale je riziko, že k těmto volbám nepůjdou,“ myslí si dále sociolog Daniel Prokop a i proto podle něj ANO hodlá odstartovat kampaň doslova na poslední chvíli: „Počítám, že to bude velmi intenzivní kampaň v posledních třech týdnech, která je zaměřená na mobilizaci účasti.“ O tom, zda půjdou volit, či nikoliv, se totiž podle sociologů mají lidé rozhodovat právě až pár posledních týdnů před samotnými volbami.

Fotogalerie: - Babiš v Pardubicích

Vicepremiér Andrej Babiš na besedě s občany v Pard...
Vicepremiér Andrej Babiš s primátorem Pardubic Mar...
Diskuse s vicepremiérem v Pardubicích
Na setkání do Pardubic přijel také ministr dopravy...
Veřejnost na setkání s vicepremiérem Andrejem Babi...
Setkání s občany

„Zaujmout mimořádně euroskeptické české voliče je pro tuzemské partaje vůbec složité. Evropa totiž aktuálně nečelí žádné klíčové výzvě, která by stranickým PR ulehčila práci. Migrační krize polevila, ekonomická je dávno zažehnaná, stejně jako krach Řecka a s ním spojená podlomená důvěra v euro,“ myslí si Neprašová.

Podle Daniela Prokopa se jednotlivé strany ani příliš nesnaží: „Strany se příliš nesnaží nabídnout atraktivní evropská témata, kampaň často sklouzává do hájení národních zájmů.“ „Volič se pak těžko rozhoduje, zda národní zájmy hájí lépe sociální demokracie nebo TOP 09 či jiná partaj. Proto také lidé k evropským volbám nechodí,“ doplňuje Prokop s tím, že už však nikdo nedodává, jaké konkrétně zájmy má na mysli.

Celý komentář, doplněný o video se sociologem Danielem Prokopem, si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Co mám dělat? Budou volby. Průšvih.“ 100 tisíc Čechů promluvilo. A Pirát neví, co s tím

14:14 „Co mám dělat? Budou volby. Průšvih.“ 100 tisíc Čechů promluvilo. A Pirát neví, co s tím

Blíží se krajské a senátní volby. Ale ještě před nimi by se měla ve sněmovně řešit petice zasazující…