ANO vyhlásilo hon na „malé Babiše“, píše deník ministra financí

06.01.2017 8:35

České politické strany řeší tradiční problém. Koho dát do čela kandidátky pro nadcházející parlamentní volby? Tato otázka dělá vrásky především ANO a ČSSD, mezi kterými se podle průzkumů pravděpodobně odehraje hlavní politický zápas. Podle deníku MF Dnes hledá jeho majitel a předseda ANO Andrej Babiš lídry, kteří by přitahovali voliče stejně jako on sám.

ANO vyhlásilo hon na „malé Babiše“, píše deník ministra financí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

Rok se s rokem sešel a znovu se nám blíží parlamentní volby. Politické strany se budou předhánět v předkládání politických programů, slibů a poutavých tváří, které by přilákaly pozornost voličů. Jenže s lídry, kteří budou v jednotlivých krajích oslovovat voliče, budou mít jednotlivé strany možná problém. Pozornost občanů se bude zřejmě upírat především k ČSSD a hnutí ANO, mezi nimiž se podle průzkumů odehraje hlavní politický zápas.

Zatímco sociální demokraté mají kupříkladu v Jihomoravském kraji řadu známých tváří v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ANO by mohlo mít v tomto regionu problém, pokud kandidátku nepovede brněnský primátor Petr Vokřál. Pokud by to odmítl, Babiš bude muset vyřešit svízel s lidskými zdroji.

„Jenže ANO dost lidí nemá a hledá je těžce. Proto počítají, že Vokřála přesvědčí. Ministra obrany Martina Stropnického, kterého Babiš na jih Moravy vyslal v minulých parlamentních volbách, chce tentokrát nasadit v Praze. A Babiš by se přesunul do středních Čech. ANO vyhlásilo hon na ‚malé Babiše‘, tedy úspěšné podnikatele. V Moravskoslezském kraji chtějí nasadit šéfa firmy na autodíly Brano Group Pavla Juříčka. Zacíleno má Babiš i na bosse českého biatlonu Jiřího Hamzu. Opět. Ze světově úspěšného sportovního manažera už chtěl udělat hejtmana. Hamza však přesvědčování stále odolává,“ píše deník.

ČSSD bude muset najít nějakého lídra kupříkladu pro Zlínský kraj. Teoreticky by zdejší kandidátku mohla vést současná ministryně školství Kateřina Valachová, jenže i ona je známější a populárnější v Brně. Otázkou také zůstává, kdo povede ČSSD třeba v Ústeckém kraji. Lídrem pro krajské volby byl v regionu poslanec Jaroslav Foldyna, jenže ten v roce 2016 skončil až třetí, za hnutím ANO a komunisty. Přesto tento muž varuje před tím, aby specifický Ústecký kraj vedl politik přicházející odjinud.

„My jsme tady vždycky měli nějaké hosty, ale jsme rázovitý kraj, nebylo by to dobré,“ myslí si Foldyna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

H*vno a švestkový knedlíky. Měl pravdu! Jakešova smrt: Uvolněný internet sype

10:18 H*vno a švestkový knedlíky. Měl pravdu! Jakešova smrt: Uvolněný internet sype

Legrační groteska na závěr československé totality. I tak někteří zhodnotili zemřelého generálního t…