Podle Sokola by takové opatření mělo vliv na rychlost exeukcí. „Na to vsadím boty,“ poznamenal. Dnešní rozdělení exekučního trhu je prý poplatné schopnosti exekutorů rychle a efektivně vymoct splnění soudního rozhodnutí. „Zdá se, že někteří to umí lépe a někteří hůře. Což je asi normální. Otázka je, co se stane, když by se tenhle přirozeně vzniklý model uměle změnil tak, že ti šikovní i ti méně šikovní budou mít stejně `zakázek`,“ upozorňuje s tím, že ti šikovní to nepochybně zvládnou.
Teritorialita by vytvořila korupční potenciál
U těch druhých má ale pochyby. „Jsou exekutoři, kteří třeba odmítají mobiliární exekuce. V dnešním systému to nevadí, najde se jiný, ochotnější. Ale v přídělovém systému?“ Podle Sokola věřitel bude pochopitelně chtít, aby exekutor využil všechny zákonné metody. „A pokud ten odmítne, bude si stěžovat a případně žalovat na náhradu škody. Jak mu to pomůže, těžko soudit,“ poznamenává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam