Lidé už podle něj byli médii tak rozdrážděni na boj s korupcí, že k nějaké velké akci v nejvyšších patrech muselo dojít. Že se chytl zrovna premiér Nečas, který chtěl s korupcí bojovat, je podle Sokola paradox, který ale vlastně vůbec není překvapivý. „Tak to přece bývá vždycky, že to schytá ten nejnevinnější. To je princip, který platí už od klukovských let. Ten, kdo jenom čuměl, měl vždycky největší malér - ostatní zdrhli, a on stál jak bluma, tak ho chytli,“ popsal právník situaci Petra Nečase. Sám prý byl ale vždycky ten, co zdrhnul.
Pokud jde o samotnou korupci, Sokol se obává, že v naší nezkušené demokracii je to věc, které jsme se svým způsobem nemohli vyhnout. „Američané mají přísloví, že kdo chodí spát se psy, vstává s blechami. Všechny politické strany si pustily k tělu lidi, jež si pouštět neměli,“ říká advokát v rozhovoru pro týdeník Reflex. ODS podle něj rozhodně není o moc horší, než třeba ČSSD. „I tam mají pár pěkných kousků, s nimiž bych nechtěl mít dvojdomek ani náhodou,“ myslí si.
Samotný případ premiérovy tajemnice Nagyové, ve kterém Sokol vystupuje v roli obhájce vojenského zpravodajce Páleníka (který pro ni měl nezákonně sledovat premiérovu manželku), je podle advokáta velmi podivný a žalobcům dá velkou práci obhájit u soudu svá tvrzení. „Z právního pohledu je to obvinění jednoduše odbyté,“ říká. Už studenti na právnické fakultě se podle něj učí, že aby mohl být někdo shledán vinným, musí vědět, že se dopustil něčeho nedovoleného. A to se v tomto případě nestalo, zejména u bývalých poslanců ODS.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav