Advokát Vojtěch Filip. Nehlásí příjmy? Je to minimum, říká

17.06.2021 7:08

Petr Arenberger, jenž v křesle ministra zdravotnictví působil za hnutí ANO, skončil po necelých dvou měsících, když se ukázalo, že jsou jeho majetková přiznání značně neúplná. Vyšlo najevo, že vlastnil desítky nemovitostí a v povinném majetkovém přiznání to neuvedl. A zdá se, že nebyl jediným politikem, který do majetkového přiznání neuvedl všechno tak, jak měl. Nejasnosti v majetkových přiznáních má také předseda komunistů Vojtěch Filip.

Advokát Vojtěch Filip. Nehlásí příjmy? Je to minimum, říká
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip

Deník N upozornil, že předseda komunistů Vojtěch Filip, dlouholetý poslanec, do majetkového přiznání možná neuvedl všechny příjmy, k nimž přišel jako právník při zastupování různých klientů, ačkoli je podle zákona uvést měl.

Server vychází z dat získaných od Ministerstva spravedlnosti, která ukazují, že v letech 2017 a 2018 Filip neuvedl žádné vedlejší příjmy z advokacie. Za rok 2019 přiznal příjem 24 tisíc korun.

Databáze Nejvyššího správního soudu, Nejvyššího soudu nebo Ústavního soudu současně ukazují, že v roce 2017 Filip zastupoval několik klientů. Kupříkladu podával za svého klienta J. M. ústavní stížnost ve sporu s Komerční bankou, ale Ústavní soud ČR tuto stížnost odmítl jako neopodstatněnou. Podmínky, za kterých Filip klienta zastupoval, se serveru nepodařilo zjistit. Také v roce 2018 Filip zastupoval několik klientů.

Když se server Filipa ptal, jak je to s přiznáním jeho příjmů, ohradil se, že se novinářům nemusí zpovídat, neboť není jejich podřízený. „To asi špatně čtete, každý rok uvádím, jaký byl příjem z činnosti advokátní kanceláře, a ten tón snad nemusí být tak ultimátní. Mám svoji práci a nejsem váš podřízený,“ reagoval na dotazy Filip.

Posléze dodal, že ho provoz právní kanceláře stojí také nemalé náklady, takže čistý příjem, který má uvádět, není nijak závratný. „Jen dvakrát jsem měl o něco vyšší náklady než příjmy, jinak jsem vždy v plusu, i když jen v desítkách tisíc korun,“ napsal Deníku N Filip s tím, že každý rok hospodaření poctivě přiznává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co ČT přichystala dětem: Transsexuály a transvestity. A 168 hodin

7:24 Co ČT přichystala dětem: Transsexuály a transvestity. A 168 hodin

Během covidu připravila Česká televize pro děti školy povinné i učitele a rodiče vzdělávací portál Č…