Alternativa pro Německo (AfD) politicky roste díky svému zakořenění v malých městech napříč Německem. Nejsilnější je AfD zejména ve spolkových zemích bývalého východního Německa, a to navzdory své krajně pravicové rétorice a vytrvalým varováním ze strany mainstreamových představitelů, že jde o „extremistickou, dokonce nacistickou stranu“.
V zemských volbách, které proběhnou první zářijový víkend, se očekává, že AfD například v Sasku nebo v Durynsku vyhraje nebo skončí maximálně na druhém místě. Tento úspěch kdysi okrajové strany je způsoben stále hlubšími kořeny strany v malých městech. Tam například v červnových komunálních volbách a ve volbách do Evropského parlamentu AfD získala přibližně polovinu místních hlasů, což ilustruje, do jaké míry se stala dominantní politickou silou v této oblasti.
Skutečnost, že se tolik voličů ve východním Německu stále více hlásí k tzv. krajní pravici, poukazuje na to, že voliči ztratili důvěru v mainstreamové strany, instituce a média. Jen v samotné spolkové zemi Sasko je podle průzkumu, který si nechala vypracovat zemská vláda, s fungováním demokracie spokojeno pouze 41 % lidí. Pouze jeden z deseti lidí uvedl, že důvěřuje politickým stranám, a pouze 15 % uvedlo, že důvěřuje médiím, jak upozorňuje bruselský list Politico.
AfD tuto nedůvěru houževnatě podněcuje a zároveň vyplňuje vznikající politickou mezeru a stále více se etabluje ve východoněmecké společnosti na nejnižší lokální úrovni. Pro AfD je to součást širší strategie – vítězstvím v obcích a v zemských parlamentech na východě země má za cíl stranu navzdory určitému extremismu normalizovat a umožnit jí jednoho dne expandovat do nejvyšších pater celostátní spolkové vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 9 | 0
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim