AfD na vzestupu. Jako Hitler, varuje mainstream

31.08.2024 16:59 | Monitoring

Pokračující vzestup takzvaně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) po celém Německu, a zejména v jeho východní části, je výsledkem desítek let trvající strategie, kdy se tato strana politicky etablovala na nejnižší lokální úrovni, kde se místní politici AfD těší největší oblibě a pronikají do obecní politiky. Obliba strany díky tomu stoupá i na celonárodní úrovni, přičemž se očekává, že brzy AfD prorazí i ve Spolkovém sněmu. Někteří mainstreamoví politici už dokonce varují, že je to podobná situace jako ve 30. letech 20. století při vzestupu moci Adolfa Hitlera.

AfD na vzestupu. Jako Hitler, varuje mainstream
Foto: Repro: FCB
Popisek: AfD slaví volební úspěch (volby do EP 2024)

Alternativa pro Německo (AfD) politicky roste díky svému zakořenění v malých městech napříč Německem. Nejsilnější je AfD zejména ve spolkových zemích bývalého východního Německa, a to navzdory své krajně pravicové rétorice a vytrvalým varováním ze strany mainstreamových představitelů, že jde o „extremistickou, dokonce nacistickou stranu“.

V zemských volbách, které proběhnou první zářijový víkend, se očekává, že AfD například v Sasku nebo v Durynsku vyhraje nebo skončí maximálně na druhém místě. Tento úspěch kdysi okrajové strany je způsoben stále hlubšími kořeny strany v malých městech. Tam například v červnových komunálních volbách a ve volbách do Evropského parlamentu AfD získala přibližně polovinu místních hlasů, což ilustruje, do jaké míry se stala dominantní politickou silou v této oblasti.

Skutečnost, že se tolik voličů ve východním Německu stále více hlásí k tzv. krajní pravici, poukazuje na to, že voliči ztratili důvěru v mainstreamové strany, instituce a média. Jen v samotné spolkové zemi Sasko je podle průzkumu, který si nechala vypracovat zemská vláda, s fungováním demokracie spokojeno pouze 41 % lidí. Pouze jeden z deseti lidí uvedl, že důvěřuje politickým stranám, a pouze 15 % uvedlo, že důvěřuje médiím, jak upozorňuje bruselský list Politico.

AfD tuto nedůvěru houževnatě podněcuje a zároveň vyplňuje vznikající politickou mezeru a stále více se etabluje ve východoněmecké společnosti na nejnižší lokální úrovni. Pro AfD je to součást širší strategie – vítězstvím v obcích a v zemských parlamentech na východě země má za cíl stranu navzdory určitému extremismu normalizovat a umožnit jí jednoho dne expandovat do nejvyšších pater celostátní spolkové vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , Hitler , krajní pravice , Německo , volby , zahraničí , AfD

autor: Jakub Makarovič

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

AfD, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePutin z Putimi , 31.08.2024 17:55:04
Historie se opakuje. Opozice by se měla předně podívat na sebe do zrcadla, ale hlavně si nastudovat příčiny vzestupu NSDAP k moci, což bylo hlavně ožebračování obyvatelstva a ekonomický pád. Což se momentálně v Germánii děje. Navíc je úsměvné, když opozice připomíná Hitlera, když vyzbrojuje a financuje Zelenského nacistickou juntu.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…