Aféra „romský (ne)koncentrák": Okamuru odsoudila doktorka Samková, jeho vyhozená kandidátka. Čeká ho prý trest od soudu. A to není vše

11.08.2014 7:46

Známá česká advokátka Klára Samková v posledních dnech zodpověděla několik otázek čtenářů na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz. Samková, ač byla původně členkou TOP 09, měla letos na jaře kandidovat na prvním místě kandidátky hnutí Úsvit do Evropského parlamentu. Kvůli tomu z „topky“ vystoupila, nakonec jí to ale nebylo nic platné. Hnutí ji z kandidátky zcela stáhlo poté, co Český rozhlas letos v květnu, krátce před eurovolbami, informoval o tom, že se mohla při odkupu více než dvacetimilionové pohledávky podílet na oklamání České spořitelny.

Aféra „romský (ne)koncentrák": Okamuru odsoudila doktorka Samková, jeho vyhozená kandidátka. Čeká ho prý trest od soudu. A to není vše
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Klára Samková
reklama

Zřejmě v souvislosti s touto kauzou se jí jeden ze čtenářů ParlamentníchListů.cz zeptal: „Jaký je váš názor na nynější hnutí Úsvit?“ Advokátka uvedla, že o situaci v Úsvitu ví jen to, co zveřejní média. „Podle mého názoru se Úsvit vnitřně drolí. Pan Okamura to s vyjádřením ohledně romského tábora v Letech u Písku, řečeno velmi diplomaticky a něžně, přehnal,“ konstatovala s tím, že Okamurou prezentované informace jsou zcela mylné. S ohledem na současné rozložení politických sil se domnívá, že jeho výroky budou prošetřovány. „Bude Poslaneckou sněmovnou vydán k trestnímu řízení a bude odsouzen. Což bude konec Úsvitu,“ dodala.

Článek ParlamentníchListů.cz, kterým celá věc začala, najdete zde

Celá odpověď Kláry Samkové ZDE

Na podzim kandidovat nebudu, ale ve veřejném prostoru zůstanu

Jiná otázka se týkala toho, zda se Samková bude poté, co musela v květnu odstoupit z kandidátky Úsvitu, ještě politicky angažovat.

Samková k tomu uvedla, že s výjimkou let 1990 – červen 1992, kdy byla řadovou poslankyní Federálního shromáždění, nikdy političkou nebyla. „Přesto jsem jako politička vnímána - což je naprosto absurdní,“ uvedla s tím, že se považuje za nový druh politika, za „soukromého politika“. „Nenávist, která mne dlouhodobě pronásleduje, je pro mne v podstatě nepochopitelná,“ konstatovala s tím, že se s tím musí smířit a že se o věci veřejné vždy zajímala a vždy se o ně zajímat bude. „Ve veřejném prostoru se budu pohybovat i nadále - jako soukromá nezávislá osoba, což je posledních 20 let stále to stejné,“ dodala.

Další dotaz se týkal toho, jak to vypadá s jejím obviněním, kvůli kterému byla stažena z kandidátky Úsvitu a zda bude kandidovat v podzimních volbách. Svou kandidaturu v letošních podzimních volbách vyloučila. Rovněž odmítla, že by v souvislosti s důvodem, pro který byla vyloučena z kandidátky, byla obviněna. „Padla pouze mediální štvanice provozovaná panem Jankem Kroupou,“ poznamenala k tomu.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Evropské fórum Romů vyzývá k politické izolaci Úsvitu

Server Romea.cz v těchto dnech informoval o tom, že Evropské fórum Romů a Travellerů a české neziskové organizace vyzvaly politiky a organizace, aby ukončili jakoukoliv spolupráci s Tomio Okamurou a jeho hnutím Úsvit a zatlačili ho do politické izolace. Důvodem k tomuto kroku jsou jeho kontroverzní výroky ohledně tábora v Letech u Písku.

Samostatné trestní oznámení se rozhodl podat také Robert Tonelli, absolvent Mezinárodních vztahů a evropských studií na Metropolitní univerzitě v Praze. „Trestní oznámení podávám dvě. Jedno na pana poslance Okamuru a druhé na politický subjekt Úsvit přímé demokracie,“ citoval server Romea.cz Roberta Tonelliho.

„Je nepřípustné a nepřijatelné v každé slušné společnosti, aby někdo zpochybňoval a popíral nacistické zločiny. A pan Okamura byl v anketě osloven jako předseda strany, který ji reprezentuje jako celek. V okamžiku, kdy se všichni členové strany veřejně nedistancují od výroků svého předsedy, které zazněly, pak s nimi souhlasí,“ vysvětlil své rozhodnutí Robert Tonelli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

9:52 Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher prohlásil, že v tuto chvíli se opravdu očkovat nenechá. Na sociá…