Ajejej. Slova Petra Fialy. Ne úplně stará. Ale neuvidí je rád

18.10.2021 13:51 | Ze sítí

Boj o post předsedy Poslanecké sněmovny se vyostřuje. Na tuto funkci si myslí především koalice Spolu. Ovšem její lídr Petra Fiala ještě před čtyřmi roky hovořil zcela jinak. Na to, jak se jeho vyjádření mění, včas upozornil komentátor Týdne Miroslav Korecký, který mluví o „pokrytectví“.

Ajejej. Slova Petra Fialy. Ne úplně stará. Ale neuvidí je rád
Foto: Screen ČT24
Popisek: předseda ODS Petr Fiala

Dosluhující premiér Andrej Babiš minulý týden uvedl, že jej prezident pověřil sestavením nové vlády. Babiš by to podle svého posledního vyjádření ale nepřijal. Je připraven předat vládu vznikající koalici Spolu a Pirátů se STAN a být v opozici.

Anketa

Bude Fiala lepší premiér než Babiš?

12%
84%
hlasovalo: 26567 lidí

V letošních volbách nový volební systém způsobil, že ANO bude mít nejsilnější klub, ačkoli skončilo druhé a vítězem se díky většímu počtu voličských hlasů stala koalice SPOLU, ta bude mít 71 poslanců, na ANO vyšlo 72 křesel.

Před více než týdnem se Petr Fiala nechal slyšet, že si nedokáže představit, že by Sněmovnu vedl někdo z hnutí ANO.

Korecký však připomněl, jak předseda ODS Petra Fiala hovořil po sněmovních volbách v roce 2017: „Jsme přesvědčení, že z hlediska kvality parlamentní demokracie je správné, aby nejsilnější opoziční strana měla předsedu Sněmovny,“ pravil opozičník Fiala v říjnu 2017.

Po letošních proběhlých parlamentních volbách se Fiala ocitá v opačném postavení coby pravděpodobný premiér a razí zcela opačný názor: „Z hlediska Ústavy a kroků, které vedou ke jmenování vlády, by bylo logické, aby předseda Sněmovny byl reprezentant vítězné koalice,“ uvedl.

„Ale nevyčítejme mu, že je pokrytec, takoví jsou tam doopravdy úplně všichni,“ podotkl k tomu Korecký.

Zástupci koalice Spolu, Pirátů a Starostů už vyjednávají o vzniku nové vlády. Koalice Spolu chce funkci předsedy Poslanecké sněmovny, hnutí ANO by pak mělo mít místopředsedu dolní komory a poměrné zastoupení ve vedení výborů, uvedl to minulý týden v úterý Zbyněk Stanjura, který dál povede poslanecký klub ODS. Klub ANO povede dosavadní vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová.

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana se 19. října sejde senátní ústavní komise k možnostem, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu. Ústava umožňuje zbavit prezidenta pravomocí v případě, jestliže se Sněmovna a Senát usnesou na tom, že hlava státu nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat. K odvolání prezidenta je pak potřeba 101 poslanců plus 41 senátorů.

V takovém případě pravomoci hlavy státu přejdou na předsedu vlády a předsedu Sněmovny. Jeho pravomoci přebere předseda Senátu, pokud je Sněmovna rozpuštěna. Mandát Sněmovny v předvolebním složení končí 21. října, nová Sněmovna se sejde v první polovině listopadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…