Akorát děláte z lidí hlupáky. Profesoru Svobodovi došla trpělivost s Lutonským z ČT

02.07.2021 12:03

Profesor a filmový režisér Jiří Svoboda se ostře opřel do zástupce šéfredaktora zpravodajství veřejnoprávní televize Františka Lutonského, který před týdnem spustil velký poprask v souvislosti s řáděním tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku, kdy připomněl, že v těchto obcích lidé většinou volili za prezidenta Miloše Zemana. „Naprosto nepřijatelné a skandální, patří do sféry pokleslého bulváru,“ komentuje Svoboda na svém blogu serveru Aktuálně.cz vyjádření Lutonského.

Akorát děláte z lidí hlupáky. Profesoru Svobodovi došla trpělivost s Lutonským z ČT
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Jiří Svoboda v pořadu Horké téma

Jak to zástupce šéfredaktora myslel, je podle Svobody zřejmé. Pokusem o dodatečné převyprávění významu toho, co napsal, však prý jen snižuje svoji hodnověrnost, kompetenci, schopnost empatie vůči postiženým lidem. „Výkladem toho, co lidé špatně pochopili, z nich dělá akorát hlupáky,“ píše profesor.

Původní text ZDE

„Opakovaně jsem zdůrazňoval, že Česká televize je významnou kulturní institucí. Kdo řekne A, musí říct i B, chce-li si zachovat integritu a vnitřní kredit. Vyjádření zástupce šéfredaktora zpravodajství F. Lutonského z 25. 6. na twitteru je skandální a naprosto nepřijatelné. Ne vůči prezidentovi ČR, ale vůči neštěstí postižených spoluobčanů,“ dodává Svoboda.

V kontextu toho připomíná, že kultura znamená sdílené hodnoty, symboly, způsoby chování a gesta vytvářející společný rámec úrovně vzdělání sociálních skupin či vrstev. A právě média a televize mají být prvořadě nástroj kultivace společnosti.

„Hrubozrnnost, naprostá absence soucítění s tragicky postiženými lidmi, kultivaci společnosti rozhodně neposiluje. Text F. Lutonského patří do sféry pokleslého bulváru, jaký posiluje bezmyšlenkovitou vulgarizaci společnosti,“ konstatuje Jiří Svoboda závěrem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…