Aktivista Kohout musí znovu do vězení. Porušil pravidla podmínečného propuštění

18.08.2014 11:13

Severočeský aktivista Lukáš Kohout si musí odpykat zbývajících deset měsíců z trestu 28 měsíců vězení, který dostal za to, že v roce 2002 jako falešný asistent tehdejšího ministra zahraničí a předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana létal za státní peníze do exotických zemí. Rozhodnutí Okresního soudu v České Lípě je pravomocné. ČTK to dnes řekl soudce Milan Vencl.

Aktivista Kohout musí znovu do vězení. Porušil pravidla podmínečného propuštění
Foto: Lukáš Kohout - profil
Popisek: Lukáš Kohout

Kohout podle něho neplnil podmínky stanovené při podmínečném propuštění z vězení ve Stráži pod Ralskem v roce 2010. „Měl podle nich vést řádný život a také dodržovat dohled probační služby. To nedělal," uvedl Vencl.

Okresní soud v České Lípě, kam se Kohoutova žádost o podmínečné propuštění dostala proto, že výkon trestu vykonával ve Stráži pod Ralskem, řešil případ opakovaně. První rozhodnutí o zrušení podmíněného propuštění z vězení z října 2011 zrušil z procesních důvodů krajský soud.

Neustále podával opravné prostředky

Soudce Vencl o výkonu Kohoutova zbytku trestu znovu rozhodl už loni v září. Spis poté putoval po dalších soudech. „Kohout neustále podával opravné prostředky k soudům vyšší instance včetně námitek podjatosti severočeských soudů," řekl Vencl. Spis s potvrzením loňského rozhodnutí se k českolipskému soudu podle něj vrátil až nyní. „Tím je rozhodnutí pravomocné a vykonavatelné," uvedl soudce.

Klausova amnestie se na Kohouta nevztahuje

O Kohoutově nástupu zpět do vězení musí rozhodnout Obvodní soud pro Prahu 1, který jej kdysi k 28 měsícům vězení za podvod s letenkami, čímž státu způsobil škodu 1,6 milionu korun, odsoudil. Spis by tam měl z České Lípy doputovat co nejdříve. Právě doba trestu převyšující dva roky je důvodem, proč se na tento případ nevztahuje amnestie bývalého prezidenta Václava Klause z 1. ledna 2013.

Amnestie naopak Kohoutovi zrušila další trest za to, že v roce 2009 usedl za volant automobilu, přestože měl soudní zákaz řízení. Původně si měl odbýt 250 hodin veřejně prospěšných prací. Ty však nevykonal, za což mu hrozilo 125 dní vězení, místo kterých ale později dostal peněžitý trest 25.000 korun. Ani pokutu však díky amnestii nakonec zaplatit nemusel.

Kohout je známý i jako organizátor protiromských demonstrací na severu Čech. Před třemi lety inicioval protesty ve Šluknovském výběžku, naposledy pak minulý týden v Děčíně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…