Aktivisté okupující pražskou Kliniku odmítají budovu opustit. Bude se protestovat

8. 1. 2019 18:52

Kolektiv Autonomního centra Klinika nadále odmítá opustit budovu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která objekt vlastní, ho podle členů kolektivu nepotřebuje. Zástupci Kliniky to dnes řekli novinářům. O budovu podle nich projevilo zájem hlavní město, podle informací ČTK nicméně na případném převzetí ve vedení Prahy nepanuje shoda. Pokud by mohli zůstat, chtěli by aktivisté v budově zřídit centrum pro ženy bez domova. SŽDC plánuje nechat dům exekučně vyklidit ve čtvrtek, převod na Prahu podle organizace není možný.

Aktivisté okupující pražskou Kliniku odmítají budovu opustit. Bude se protestovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Autonomního sociálního centra Klinika, které nelegálně působí v objektu vlastněném Správou železniční dopravní cesty
reklama

Opuštěnou budovu bývalé plicní kliniky obsadili aktivisté na konci roku 2014. Nejprve ji užívali načerno, poté se jim podařilo vyjednat smlouvu o výpůjčce. Už vypršela a SŽDC jako nový vlastník uvedla, že chce objekt využít pro svoje zaměstnance. Nyní se schvaluje projekt rekonstrukce, stavební řízení je nicméně podle Jakuba Orta z kolektivu Kliniky pozastaveno, což je jeden z důvodů, proč považuje za legitimní v domě zůstat. Rekonstrukce podle něj nemůže začít dříve než na jaře 2020.

„Kdybychom odešli, tato budova by zůstala prázdná,“ uvedla další členka kolektivu Markéta Juřicová. Dodala, že hlavní město oslovilo SŽDC ohledně jednání o případném převzetí budovy magistrátem, správa však jednání přerušila. Podle informací ČTK není v magistrátní koalici na případném převzetí shoda.

SŽDC plánuje na základě pravomocného exekučního titulu nechat objekt vyklidit ve čtvrtek. Podle zástupců kolektivu tak učinit nemusí a jde o aktivní rozhodnutí vedení organizace. Vyzývají proto ředitele správy železnic Jiřího Svobodu, aby od exekuce ustoupil. Aktivisté rovněž na čtvrtek svolali happening, na který pozvali všechny příznivce. Bude nenásilný, uvedli.

Anketa

Volili byste v příštích prezidentských volbách Václava Klause staršího?

32%
11%
hlasovalo: 14677 lidí
Pokud by kolektiv mohl v budově zůstat, mohlo by v ní vzniknout centrum pro ženy bez domova. Podle Lenky Vrbové z organizace Jako doma není pro organizace pracující s lidmi bez přístřeší snadné najít v metropoli vhodné prostory. „Proto si myslíme, že není v pořádku, aby podobné budovy, jako je Klinika, zůstávaly prázdné,“ uvedla. Dodala, že by s kolektivem Kliniky rádi navázali spolupráci.

Podle mluvčí Kateřiny Šubové nese SŽDC jako vlastník budovy odpovědnost za případné nehody anebo události, při kterých může někdo v objektu přijít k úrazu. Dodala, že správa jednání s městskou částí ani magistrátem nepřerušila. Smlouva, na základě které získala organizace budovu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, podle mluvčí určuje, že objekt nelze po dobu 20 let převést na jiného vlastníka. Převod na Prahu je proto podle ní vyloučen, kromě toho by pro něj bylo nutné nejprve objekt nabídnout dalším státním organizacím a získat souhlas vlády.

Příprava rekonstrukce jde podle plánu, uvedla dále Šubová. „Do poloviny roku vypíšeme soutěž na zhotovitele stavby a po získání stavebního povolení a nabytí právní moci zahájíme rekonstrukci,“ sdělila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umřu na Sputnik, bojí se hvězda ČT. Další v průšvihu. I s pořadem

12:45 Umřu na Sputnik, bojí se hvězda ČT. Další v průšvihu. I s pořadem

Sportovní komentátor ČT Jaromír Bosák poslal vzkaz prezidentovi Miloši Zemanovi. Dal jasně najevo, ž…