Mladý prokurátor Grygárek byl před rokem 1989 aktivním členem KSČ, ale nikdy nevstoupil do Lidových milicí, což jej prý po revoluci zachránilo. Milicionáři většinou museli justici opustit, ale „pouhé“ členství ve straně se tolerovalo, jinak by nezůstali takřka žádní soudci a žalobci. Grygárek byl navíc vzdělaný a brilantně ovládal angličtinu, což tehdy rozhodně nebyl standard.
„Byl to kariérista, ale tenkrát, v začátcích, stavěl na svých vědomostech a schopnostech. Byl vynikajícím specialistou na trestnou činnost mladistvých,“ vzpomíná Marie Benešová, nová ministryně spravedlnosti. Díky tomu udělal státní zástupce Grygárek skutečně hvězdnou kariéru - již v roce 1994 byl vrchním státním zástupcem v Praze.
V této pozici se stal symbolem „nového“ zastupitelství, vzniklého na základech komunistické prokuratury, a svým způsobem mediální hvězdou. Jenže pak jej ministr spravedlnosti Jan Kalvoda z ničeho nic odvolal. Původně to zdůvodnil neschopností vyřešit složitou personální situaci na Městském státním zastupitelství v Praze, později přiznával, že příčinou bylo Grygárkovo autoritativní chování k podřízeným a vnucování svých právních názorů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav