Američané budou „rukojmími“ proti Rusům, píše deník

01.04.2016 11:08

Na počátku roku 2017 do Pobaltí zamíří americká obrněná brigáda, která zahrnuje 4500 mužů, 90 tanků a další techniku. Proti Rusku to v žádném případě nemůže stačit. Kdyby se Ruská federace rozhodla obsadit členské státy NATO v Pobaltí, nepotřebovala by na to ani tři dny. Podle páteční MF Dnes tak budou američtí vojáci hrát především roli rukojmích a symbolu, že NATO své členy neopouští.

Američané budou „rukojmími“ proti Rusům, píše deník
Foto: Daniela Černá
Popisek: V popředí vozidlo Humvee, za ním transportér Stryker

Američané se rozhodli do Pobaltí vyslat obrněnou brigádu. Stane se tak v reakci na neutuchající konflikt na Ukrajině. Členské státy NATO sousedící s Ruskem se obávají, že by je mohl postihnout ukrajinský osud. Spojené státy proto do regionu posílají na 4500 mužů, 90 tanků, 90 moderních bojových vozidel pěchoty a desítky dalších strojů.

„A to je málo, protože Rusko má jen v Západním vojenském okruhu ekvivalent asi deseti obrněných brigád. Pobaltí je z vojenského hlediska jasně nejzranitelnější část NATO. Sousedí s Ruskem, jeho spojení se zbytkem Aliance navíc komplikuje Kaliningradská oblast, ruská enkláva, která pobaltské státy téměř odřezává ze západní strany. Od ukrajinské krize se Pobaltí cítí silně ohroženo. Za této situace by však pomohlo jen to, kdyby se tam přemístila desetina americké armády, což samozřejmě není možné,“ konstatují noviny.

Přesto má vyslání jedné obrněné brigády navíc svůj smysl, a to smysl odstrašující. Rusové si možná rozmyslí ukrajinský hybridní útok, pokud budou vědět, že by mu mohly za oběť padnout tisíce amerických vojáků. Washington by to zřejmě nenechalo v klidu a přišla by odpovídající reakce. Vojáci Spojených států tak sehrají především roli dobrovolných rukojmích svých hostů z Pobaltí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…