Američané chtějí kompletovat vrtulníky v Praze

20.06.2014 9:22

Američané chtějí v Česku vyrábět další vrtulníky. Deník Právo přišel s informací, že po dobré zkušenosti firmy Sikorsky s Aerem Vodochody se nyní jedná o kompletaci vrtulníků v Leteckých opravnách Malešice.

Američané chtějí kompletovat vrtulníky v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Součástí předvedení byl totiž i zkušební let
reklama

Podle informací Práva začal další americký výrobce helikoptér uvažovat o přesunu části výroby do Čech. Důvodem je prý i dobrá čtrnáctiletá zkušenost výrobce vrtulníků firmy Sikorsky v Aeru Vodochody.

Novou zajímavou zakázku mají prý šanci získat Letecké opravny Malešice. Tento podnik vlastněný Ministerstvem obrany údajně Američanům nabízí možnost kompletovat vrtulníky v nevyužitých halách v pražských Malešicích.

„Jednáme o rozšíření výroby, respektive kompletaci jednoho typu vrtulníku,“ řekl Právu náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. Podle něj jde také o udržení výroby v takto specializovaném sektoru a udržení pracovních míst. To prý potvrdil i ředitel LOM Roman Planička s tím, že nyní chce LOM získat zakázky i v západním světě. Jméno firmy vyrábějící vrtulníky však do ukončení jednání nechce prozradit.

Stát LOM neprodá

Deník Právo upozorňuje na to, že před dvěma roky LOM neměl skoro žádné zakázky a dostal se do červených čísel a ministerstvo prý intenzivně uvažovalo o jeho privatizaci. Tato situace se však změnila pod vlivem ukrajinské krize a napětí ve světě. „V souvislosti s novou mezinárodní situací k žádné privatizaci nedojde, protože si uvědomujeme, že je potřeba, aby armáda měla k dispozici podniky, které jsou schopné opravovat vojenskou techniku, abychom nebyli závislí na dodavatelích ze zahraničí,“ uvedl Kuchta, který má státní podniky v resortu na starosti. LOM prý může nabídnout nejen opravy techniky, ale také výcvik pilotů a techniků. Zároveň disponuje letišti v Přerově a v Pardubicích, kde stojí moderní výcvikové středisko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na věky seďte doma. Očkování? Varuji, opatrně. Lékař bortí Babišovy experty

14:05 Na věky seďte doma. Očkování? Varuji, opatrně. Lékař bortí Babišovy experty

Většina obyvatel Česka je vůči koronaviru imunní, alespoň to si myslí odborníci ze Zdravého fóra. Po…