Americká komentátorka: Už to, že se Trump s Ruskem baví, je hrozná chyba. S Putinem se má válčit, ne vyjednávat

02.01.2017 21:05

„Ať už to nazýváte jak chcete, jsme ve válce s Ruskem a lidé na Západě by si to měli co nejrychleji uvědomit. Sýrie, Gruzie, Ukrajina jsou jen různé fronty stejného konflitku,“ tvrdí americká politická expertka.

Americká komentátorka: Už to, že se Trump s Ruskem baví, je hrozná chyba. S Putinem se má válčit, ne vyjednávat
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Putin - Ukrajina

Molly K. McKew je expertkou na zahraniční politiku a v průběhu své kariéry působila jako poradkyně mnohým vládám a politickým stranám. Mezi lety 2009-2013 byla jednou z poradkyň prezidenta Gruzie, později radila Moldavskému předsedovy vlády.

McKew nyní varuje před hrozbou přicházející z Ruska, které podle ní podrývá celý západní systém a jediné slovo, kterým se jeho aktivity dají popsat je „válka“. Její článek zveřejnil server Politico.

„Na ruské hranici se pomalu zformovala nová realita, na kterou si budou obyvatelé pobaltských států, Ukrajiny, Gruzie a Moldávie muset rychle zvyknout. Přes veškeré sliby Západu budou tyto státy nechány na pospas ruské hrozbě a bude záviset jen na nich, jak se s tím vypořádají,“ tvrdí expertka.

Hodnoty, jež měly držet západní svět pohromadě, jsou prý na ústupu. „Světový řád, na kterém Spojené státy závisí, se již rozpadl. Tohoto si je velmi dobře vědom ruský prezident Vladimir Putin, který se rozpadu liberálního světového řádu rozhodl napomoci.“

Příkladem neefektivnosti americké strategie je prý rozhodnutí Baracka Obamy konfrontovat ruskou hybridní informační válku absolutně neadekvátními diplomatickými metodami: vyhoštěním špionů, personalizovanými sankcemi a hrozbou zabavení majetku.

Nově příchozí americká administrativa sice prý slibuje zbrusu nový přístup, ve skutečnosti ovšem nenabízí nic nového. Nový „reset“ vzájemných vztahů je údajně jen pokusem o přeformulování té samé politiky, která přivedla do aktuální krize.

„Obě americké administrativy si zjevně neuvědomují, že Západ je už dávno ve válce, ať už chce, nebo nechce. Mnohým se to tak možná nezdá, nepodobá se totiž předešlým konfliktům, o válku se ovšem jedná,“ píše.

„Projevy této války na vlastní kůži pocítili obyvatelé Ukrajiny a Estonska. Nejvíce očividným příkladem nového typu vojenského konfliktu jsou tak zvaní „zelení mužíci“, kteří se zčista jasna zjevili na Krymu, a než se kdokoli ostatní stačil zorientovat, zabrali celý poloostrov. Stejně tak postupují i na východě Ukrajiny.“

Mnohem závažnější boj se ovšem odehrává v informačním prostoru, spíše než o dominanci se jedná o subverzi. Ovlivňování amerického volebního procesu ze strany Ruska svědčí o tom, že v ohrožení nejsou jen američtí spojenci, ale i samotné Spojené státy.

„Přes mnohé chyby nově přicházející americké administrativy má prezident Trump i několik charakteristik, které by mu mohly v mnohém napomoci. Nový americký lídr je především člověk, který moc nehledí na pravidla. Přesně takový přístup by mu v těchto turbulentních časech mohl být ku prospěchu. Trump je realistou, který si uvědomuje důležitost síly. Otázkou nyní je to, jestli má Trump dostatečně silnou vizi a bojového ducha, aby v této válce zvítězil,“ píše politoložka.

„Západní státy si musí v první řadě uvědomit, že Rusko se nesnaží být jako oni, ani neusiluje o to být silnější. Rusko usiluje spíše o oslabení a rozdělení západního aliančního systému na několik samostatných částí. Žádný reset vztahů s Ruskem nemůže být nikdy úspěšný, jelikož Putinovo Rusko vnímá Spojené státy jako nepřítele,“ zdůrazňuje.

Klíčové je tedy si uvědomit, že se skutečně jedná o válku, což není něco, v čem se dá zvítězit pomocí diplomacie a vyjednávání. Všechny současné konflikt jsou součástí této jedné války: Ukrajina, Turecko, Sýrie, Pobaltí a Gruzie.

„Ruská strategie non-lineární zahraniční politiky nespočívá v budování nového, pro-ruského bloku, ale v podrývaní síly západních institucí tím, že podporují – ideálně pouze dočasně – alternativní centra moci.“

„Západ si musí už konečně uvědomit, že Putinovy se podařilo transformovat neuvěřitelně slabý stát v regionální velmoc. Pokud by Rusko, jak to bylo zamýšleno na začátku 90. let, spolupracovalo se Západem a postupně se integrovalo do globálního systému, nikdy by nebylo v takové pozici, v jaké je nyní. Rusko může být silné jedině v rámci nového světového řádu, proto musí bojovat s tím aktuálním.“

„Stejně jako Obama, i Trump již učinil svou první chybu ve vyjednávání s Ruskem, a to takovou, že s ním o něčem vyjednává. Nová strategie příchozí americké administrativy by měla být založena na rázném protiúderu vůči projevům nové formy vojenského konfliktu.“

„Amerika si též musí uvědomit, že v tomto boji není sama. Spojené státy jsou částí globálního systému a nová administrativa by si měla uvědomit, že tak může pracovat efektivněji, s nižšími náklady a větší silou.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…