„Podle nás všechno proběhlo v souladu s Ústavou. I z hlediska procesu i z hlediska toho, že se nejedná o retroaktivitu, jak napadá tento náš postoj opozice,“ uvedla k tématu valorizace důchodů v pořadu Rozstřel na iDNES.cz předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Vše bylo již předem zkonzultováno s ústavními právníky, pokud by si koalice svými kroky nebyla jistá, tak by je nedělala. „Já bych neřešila, co by kdyby,“ odpověděla na otázku, co by koalice dělala, pokud by hnutí ANO se svou stížností na Ústavní soud uspělo. „My jako vládní koalice si jsme jistí svými kroky. Kdybychom si nebyli jistí tím, co děláme, tak to určitě v té podobě neděláme,“ řekla. A ve správnosti vládních kroků předsedkyni utvrzuje dle jejích slov i současná realita důchodového účtu, který se už po prvních pár měsících roku 2023 dostává do dramatického schodku, který se musí řešit.
Odmítá-li opozice tyto problémy řešit, nevypovídá to dle slov Pekarové o ničem jiném než o tom, že se opozice nestará o budoucnost a nemá zájem konsolidovat veřejné finance. „Je rozdíl mezi konstruktivní opozicí a destruktivní opozicí, a ta stávající opozice je bohužel hlavně destruktivní,“ míní. Opozice nemá podle Pekarové vlastní návrhy řešení, chybějící obsah nahrazuje obstrukcemi.
Strukturální deficit by se měl podle Pekarové řešit razantněji, 70 miliard úspor považuje na naprosté minimum. Úspory se musí hledat vyšší i kvůli zvyšování některých státních výdajů. Za nutné považuje v nynější situaci například schválené státní výdaje na obranu. „Dohromady potřebujeme najít kolem 140 až 150 miliard korun, což je pro nás to, co považujeme za naprosto zásadní hranici,“ uvádí Pekarová za TOP 09. Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) totiž hovořil o částce o 30 miliard nižší. Šetřit by se mělo na provozu státu, šetřit se bude i v Poslanecké sněmovně. Pekarová sděluje, že na provozních a kapitálových výdajích již Sněmovna ušetřila slíbených 40 milionů.
Konečné typy úspor budou představeny až ve vládou chystaném konsolidačním balíčku. Pekarová neočekává, že by kvůli němu měla nastat krize v koalici, která by mohla vést k jejímu rozpadu. „Rozhodně to nehrozí, to bych chtěla vyloučit. Jednáme velmi intenzivně, v poslední době už na úrovni nejvyššího vedení stran,“ řekla. A dodala: „Je vidět velká vůle po tom, abychom dospěli ke shodě, ke kompromisu, který bude přijatelný pro úplně všechny koaliční strany.“
Omezit by se měly i dotace ze státního rozpočtu. Ušetřit by se na tom dle slov předsedkyně Sněmovny daly desítky miliard korun. „Musím souhlasit s panem prezidentem NKÚ, který říká, že se dostáváme do absurdní situace, kdy naše ekonomika už není tržní, ale dotační. Musíme dotační tituly omezit,“ podotkla Pekarová.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk