Americký analytik varoval Putina před osudovou chybou: Víte, v USA budou volby

08.09.2014 14:47

Současné kroky ruského prezidenta Vladimira Putina nahrávají odpůrcům amerického prezidenta Baracka Obamy, tedy tamějším republikánům. S odvoláním na politického analytika blízkého Demokratické straně to ve vysílání Českého rozhlasu Plus uvedl publicista Jefim Fištejn.

Americký analytik varoval Putina před osudovou chybou: Víte, v USA budou volby
Foto: Archiv
Popisek: Jefim Fištejn
reklama

V úvodu své úvahy se komentátor pozastavil nad tím, že prezident USA na jedné straně ruskou agresi rozhodně odsuzuje, na straně druhé má na tuto agresi jen zdrženlivou, až nesrozumitelnou odpověď. Fištejn jako příklad uvádí tiskovku, na které se Barack Obama opět vyhnul odpovědi na otázku, zda Bílý dům hodlá zesílit nátlak na Moskvu a jakého druhu takový nátlak přichází do úvahy.

„Prezident se omezil na konstatování, že tyto otázky Washington bude posuzovat se svými spojenci a že již zavedená finanční a jiná opatření nesou své ovoce, jen ruský tisk o tom mlčí,“ připomněl Fištejn a následně citoval Daniela Goure, viceprezidenta Lexingtonského institutu z Virginie. Ten mimo jiné uvedl, že demokratická společnost potřebuje určitý čas, aby mohla artikulovat adekvátní odpověď na agresi.

Ruskému prezidentu ale v této souvislosti adresoval významné varování: „Domnívám se, že Vladimir Putin může udělat osudovou chybu, bude-li i nadále počítat s příslovečnou Obamovou nerozhodností. Je třeba mít na paměti, že se současná krize odehrává v předvečer mezivoleb do Kongresu a prezident Obama si je vědom, že jeho Demokratická strana může prohrát volby na celé čáře,“ citoval Fištejn slova amerického analytika. Podle Goureho by pak republikáni mohli dosáhnout přesvědčivého vítězství ve volbách do Kongresu, způsobit reinkarnaci NATO a nakonec i vyhlášení nové studené války.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

15:30 Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

Na moderátora České televize Jakuba Železného se snesla vlna kritiky po tom, co se otřel o vyznamena…