Americký expert: Rusům nezbývá než závidět. Na jejich diplomacii dnes nemáme

20.08.2015 19:31

Ruská diplomacie opět předčila tu americkou. Alespoň to ve svém komentáři pro US News & World Report tvrdí bývalý diplomat a odborník na zahraniční politiku Lamont Colucci. Zahraniční politiku Baracka Obamy popisuje jako „velký ústup“. Rusko vyhrává, protože jej vedou „chladní realisté, kteří vidí životy jako statistiky“.

Americký expert: Rusům nezbývá než závidět. Na jejich diplomacii dnes nemáme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

O zahraniční politice Baracka Obamy se jeho voliči dozvídají většinou jen to, že jsou vždy na výběr pouze dvě možnosti a žádná z nich není pro USA dobrá. „Jedna je následně popsána jako lepší než ta druhá.“ Jako příklad uveďme íránskou jadernou dohodu. Obama Američanům řekl, že buď dohodu podpoří, nebo bude válka.

Už pětkrát za poslední dobu ale americká diplomacie prohrála s tou ruskou. Prvně s raketovou obranou východní Evropy, pak s chemickými zbraněmi v Sýrii, následně na Ukrajině, pak v Íránu a v současnosti se vrátila zase jednou prohrát do Sýrie. „Těžko se vyslovuje, že ruská diplomacie je schopnější než ta americká. Na druhou stranu, není to překvapením: ruská a sovětská zahraniční politika byly vždy pod kontrolou chladných realistů, kteří vidí životy jako statistiky, čas jako dočasné zdržení a hranice jako prozatímní fikci.“

Rusko podporuje Asadův syrský režim, podporuje Írán, v Sýrii má fungující námořní základnu a „vypadá to, že skrze jednání mezi Ruskem, Saúdskou Arábií a USA se podaří Rusku dosáhnout všech svých cílů. Asadův režim možná nevydrží, jeho armáda ale ano. Avšak neexistuje situace, ve které by mohly USA vytvořit narativ, kdy je Asad horší než vítězství Islámského státu.

Celý text zde

USA tedy již netlačí na boj proti Asadovi, Asad i Islámský stát nadále používají chemické zbraně a Rusku se možná podaří ukončit syrskou občanskou válku po svém. Pokud by k tomu došlo, „nejenže by Rusové získali ohromnou diplomatickou prestiž“, ale k tomu by je chválili všichni mezinárodní liberálové „za to, že zastavili jednu z nejhorších lidskoprávních tragédií vůbec“.

Rusko ani nepotřebuje, aby Asad zůstal v úřadu. „Pouze potřebuje mít právo rozhodnout, kdo ho nahradí.“ USA se nedávno sešly s Ruskem, aby projednaly dohodu na rozdělení Sýrie mezi rebely nenáležející k Islámskému státu a Asada. „To připomíná plán viceprezidenta Joea Bidena rozdělit Irák na tři části.“

„Proč je Rusko tak úspěšné?“ Jeho zahraniční politika je založena na „chladných kalkulacích ruských národních zájmů, nic víc“. A druhá věc, že Rusko ví, čeho přesně chce dosáhnout. „Je čas, aby Obamova administrativa vyrazila proti medvědovi na vítěznou ofenzívu, která reprezentuje nejen to, co je nejlepší pro USA, ale hlavně pro obyvatele celé oblasti, kteří jsou těmi opravdovými oběťmi rusko-íránské šachové partie.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…