Americký fyzik chtěl dát tajná data Venezuele a slíbil vyrobit bombu, dostal 5 let

29.01.2015 7:06

Na pět let do vězení poslal soud v USA bývalého jaderného fyzika z laboratoří v Los Alamos za to, že chtěl Venezuele pomoci k atomové zbrani. Informoval o tom ve středu americký Federální úřad pro vyšetřování.

Americký fyzik chtěl dát tajná data Venezuele a slíbil vyrobit bombu, dostal 5 let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Želízka, ilustrační foto

Devětasedmdesátiletý Pedro Leonardo Mascheroni a jeho manželka před více než dvěma lety před soudem přiznali, že nabídli domnělému venezuelskému činiteli pomoc s vytvořením jaderného programu pro Caracas, který do deseti let povede k sestrojení atomové zbraně. Údajným představitelem Venezuely byl ve skutečnosti agent FBI.

Mascheroni mu řekl, že bomby by Spojeným státům zabránily v útoku na Venezuelu, ze které by se stala jaderná supervelmoc. Caracas by podle slibovaného programu mohl provozovat jaderný reaktor pro výrobu elektřiny a tajný podzemní reaktor, který by sloužil pro obohacování plutonia.

Slíbil prý vyrobit bombu

Mascheroni podle odtajněných záznamů FBI také slíbil sestrojit bombu, jejímž cílem se měl stát New York. Nálož určená pro toto město by prý nikoho nezabila, vyřadila by však z provozu systém pro rozvod a distribuci elektřiny. Není jasné, jak realistická tato myšlenka byla, podotkla agentura AP. Fyzik byl podle odtajněných záznamů ochoten přistoupit na spolupráci za "moc a peníze".

V tajné laboratoři v Los Alamos v Novém Mexiku byla ve 40. letech minulého století sestrojena první atomová bomba a ve zdejším jaderném středisku stále probíhá jaderný výzkum. Mascheroni, který pocházel z Argentiny, pracoval od roku 1979 do roku 1988 v divizi projektování jaderných zbraní. Jeho manželka, která zodpovídala za tvorbu a revizi odborných technických dokumentů, v laboratoří pracovala v letech 1981 až 2010. Soud jí uložil roční trest odnětí svobody.

Vláda Spojených států zároveň neuvedla, že by Venezuela v Mascheroniho případu usilovala o získání utajovaných amerických informací.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…