Americký novinář zalistoval informacemi o sestřeleném letadle nad Ukrajinou. Stačí prý zapátrat jen trochu a západní verze se hroutí

17.10.2015 7:11

Investigativní novinář Robert Parry se na stránkách Consortium News rozhodl vnést trochu více světla do informací o sestřelení malajsijského letadla MH17, ke kterému došlo loni na Ukrajině. Západními médii přijatá verze, že za vším stojí Rusko, je podle něj naprosto scestná, stačí jen trochu zapátrat.

Americký novinář zalistoval informacemi o sestřeleném letadle nad Ukrajinou. Stačí prý zapátrat jen trochu a západní verze se hroutí
Foto: repro
Popisek: Dav před ukrajinskou Nejvyšší radou

Robert Parry se rozepsal o informacích, které se do většinových médií nedostaly. Připomíná, že jeden z důvodů, proč dosáhlo nezávislé nizozemské vyšetřování takových úspěchů v odhalení příčin tragédie, spočívá v tom, že Rusové dali k dispozici velké množství tajných informací o jejch raketových systémech Buk. Na rozdíl od USA, které sice tvrdí, že všechno vědí, žádná konkrétní data však nezveřejnili.

Podle něj se západní média, hlavně deník New York Times, nesnaží zjistit, co se doopravdy stalo, jen dále šíří obecně přijatou verzi, že viníkem je Rusko. Skutečnost, že šlo o ruskou raketu, podle něj není určující v tom, kdo ji vystřelil.

Nizozemské vyšetřování totiž s přispěním ruských informací došlo k závěru, že letadlo bylo pravděpodobně sestřeleno raketou 9M38M1 Buk, kterou však ruská strana přestala vyrábět v roce 1982. Zmíněné rakety již dlouho nejsou součástí ruského vojenského vybavení, na Ukrajině by jich však mělo být více než 1 400.

Vyšetřování také podle Parryho odhalilo přibližné místo odpalu rakety. To se nachází v málo obydlené části Doněcké oblasti, která byla v době sestřelení letadla údajně stále ještě pod kontrolou ukrajinské vlády. Ta však tvrdí, že místo odpalu je dále na východ, na území kontrolovaném rebely.

Celý text zde

Jediným způsobem, jak odhalit pravou příčinu tragédie a jejího viníka, je přimět vládu USA k tomu samému, co ruská vláda udělala dobrovolně. Tedy ke zveřejnění citlivých informací, o kterých od začátku tvrdí, že je mají. Ministr zahraničí USA John Kerry totiž uvedl, že zná trajektorii letu, místo a čas odpalu. „Bylo to přesně v tu chvíli, kdy letadlo zmizelo z radaru,“ řekl Kerry v rozhovoru pro NBC, který se odehrál 20. července 2014.

Ukrajina přitom tvrdí, že svoje starší rakety Buk prodala Gruzii, přesto je z fotografií zřejmé, že stále raketové systémy vlastní. „Jinak řečeno, ukrajinské úřady zřejmě o této kritické situaci lžou.“

A přestože stále jde o velkou záhadu, západní média v ní mají jasno a odmítají dále pátrat, i když jsou informace prakticky na dosah ruky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: spa

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…