Téměř nekonečný počet uprchlíků podle Schucka způsobil velké problémy evropským politikům i samotnému trhu práce. Za alarmující považuje také vzestup pravicového extremismu. „Evropa se zavázala k humanitární politice, proto není otázkou, jestli skutečné uprchíky vpustit na kontinent, ale kam konkrétně by měli směřovat. Evropská komise nedávno navrhla systém kvót pro jejich přerozdělování v rámci členských států,“ píše Schuck a připouští, že uvedení takového systému do praxe bude obtížné. „Samotný model přerozdělování uprchlíků považuji za zásadní věc. Navíc je však třeba odhadnout, jaká část uprchlíků potřebuje dočasnou nebo trvalou ochranu. A také, kolik z nich jsou pouze ekonomičtí imigranti,“ soudí Schuck.
Profesor z Yelské univerzity navíc navrhuje, aby mohly jednotlivé státy s přidělenými kvótami volně obchodovat. „Příslušné orgány by měly vytvořit trhy, na kterém by členské státy EU mohly prodávat či kupovat své závazky ke kvótám. Tyto orgány společně s příslušnými státy musí samozřejmě dodržovat mezinárodní standardy, aby bylo zajištěno, že budou respektována lidská práva a budou s takovým obchodem souhlasit obě dvě strany,“ upozorňuje Schuck a odkazuje v této souvislosti na různé programy na ochranu životního prostředí. „Tento nově vzniklý trh by mohl maximalizovat počet uprchlíků, kteří budou chráněni s využitím rozdílů mezi státy v oblasti zdrojů, politik, geografie a postojů k nově příchozím cizincům. Více etnicky homogenní či xenofobní stát by rád zaplatil v podobě hotovosti či politické podpory jinému státu, aby ten do své země přijal více uprchlíků,“ míní Schuck.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro