Americký útok v Kundúzu zasáhne spíš nás než Afghánce, míní Štětina

07.10.2015 22:50

Senátor Václav Hampl a europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) ve středečních Událostech, komentářích České televize debatovali o útoku Američanů na nemocnici Lékařů bez hranic v Kundúzu. Ačkoli organizace tvrdí, že v zásadě jde o válečný zločin, podle politiků na to zatím máme příliš málo informací.

Americký útok v Kundúzu zasáhne spíš nás než Afghánce, míní Štětina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina také sdělil, že pátou kolonou Kremlu je v České republice KSČM

„Prozatím velmi doufám, že to byl omyl. Představa, že to byl záměr, je strašná,“ konstatoval Hampl.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.

Podle Štětiny se celý incident musí řádně prošetřit a označit viník. Ať už bude zjištěno cokoli, Afghánci si to budou pamatovat. Podle Hampla to určitě nedělá dobré jméno Západu, ale podle Štětiny má možná celá tragédie větší dopad na nás než na Afghánce. Proč? Protože se v této zemi vedou války prakticky nepřetržitě desítky let. Vzpomeňme si např. na sovětskou invazi do Afghánistánu. Štětina uznal, že jde o poněkud cynický pohled, ale faktem je, že v Afghánistánu umírá mnoho lidí mnoho let.  

Rusové ostatně i dnes ukazují svaly. Podle Štětiny to nedělají jen proto, aby udrželi u moci Asada. Ukazují sílu také Evropě, a to i za cenu toho, že ruské bomby mohou zvednout další uprchlickou vlnu. Možná by nás to nemělo tolik překvapovat, když si uvědomíme, že Rusové okupují Krym, to si ještě před pár lety nikdo neuměl představit.

Sluší se dodat, že americký útok na nemocnici nebyl prvním útokem na civilisty v Afghánistánu ze strany  USA. Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr k tomu doplnil, že také záleží na tom, jak si definujeme omyl. „On to také mohl být záměr z titulu informací, že se v nemocnici nacházejí bojovníci Tálibánu,“ připomněl expert. Mohl to být omyl a nějakou chvíli trvá, než je vojenská operace zrušena, když se na takový omyl přijde. Proto mohla celá mylná operace trvat třeba i hodinu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…