Americký velvyslanec: „Chtěl bych Česko pochválit“. Za letadla i Ukrajinu

06.02.2024 22:48 | Monitoring

Česká republika podepsala nákup amerických letounů F-35 za 150 miliard korun. Nákup stíhaček koncem ledna stvrdili svým podpisem ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a americký velvyslanec Bijan Sabet. Ten za tento krok Česko ocenil, v rozhovoru pro Aktuálně.cz hovoří o historickém okamžiku a nejlepší volbě.

Americký velvyslanec: „Chtěl bych Česko pochválit“. Za letadla i Ukrajinu
Foto: Archiv MO ČR
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochova s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem po podpisu smlouvy na nákup F-35

„Je to historický okamžik. Česká vláda strávila značné množství času studiem potřeb těchto letadel a společně jsme dospěli k tomu, že je to ta nejlepší volba. F-35 je nejlepší pokročilý stíhací letoun, díky kterému jsou naše země silnější, a to včetně celého NATO. Z obranného hlediska to je velmi důležitý krok, obzvlášť v dnešní době,“ uvedl Sabet v rozhovoru pro Aktuálně.cz na dotaz, jak nákup letounu ovlivní česko-americké vztahy.

Českou vládu pochválil také za to, že vztah se Spojenými státy upevňuje. „Velmi mě těší, když slyším, jak Česko a česká vláda všude říká, že náš vztah nikdy nebyl pevnější, a já s tím naprosto souhlasím,“ uvedl potěšeně. Věří, že se na tom nic nezmění, ani pokud se příštím americkým prezidentem opět stane Donald Trump.

V rámci druhého výročí od války na Ukrajině ocenil obrovskou pomoc, která z České republiky plyne. „Jako první bych chtěl pochválit Česko za to, jakým lídrem v pomoci Ukrajině se od začátku války stalo. Byli jste první, kdo zemi poskytli vojenskou pomoc, a o všem jste rozhodovali rychle a rozhodně. Bylo to úžasné a skutečně inspirující,“ řekl americký velvyslanec.

Často zaznívající kritiku, že naopak pro Západ už není pomoc Ukrajině prioritou, vyvrátil následujícími slovy: „Spojené státy se k tomu vyjádřily velmi jasně. Prezident Joe Biden řekl, že budeme Ukrajinu podporovat, jak dlouho to bude potřeba. Tento postoj se v žádném případě nezměnil. Dodnes USA poskytly Ukrajině téměř osm miliard dolarů na humanitární i vojenskou pomoc a právě Biden hrál vedoucí roli při sjednocování spojenců, aby Ukrajinu podpořili a hnali Rusko k odpovědnosti,“ dodal americký velvyslanec Bijan Sabet.

První americké stíhačky mají do Česka podle informací dorazit v roce 2031, všechny pak do roku 2035. Celkem objednaných jich je čtyřiadvacet. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti odhaduje resort obrany na 322 miliard.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za nefunkční americké krámy, které nás v souhrnu vyjdou na stovky miliard, zaplatí pětidemoliční vláda předem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJamščik , 07.02.2024 11:27:45
Postklimakterická ministryně války Černochová je pro tuto zem stejnou pohromou, jako je každá stará zaprahlá jalovice pohromou pro chlív. Na operaci dítěte se dělají sbírky, ale na předražené americké krámy a na zbraně a munici pro banderovce nás pětidemoliční lůza zadluží na generace. A ještě přitom okrade důchodce, invalidy a řadu pracujících.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…