Amerika spěje k občanské válce. Tak mluví filozof Cílek po návštěvě amerických indiánů

01.05.2015 13:42

Amerika je velmi rozdělená a velmi komplikovaná země, která směřuje k občanské válce. Ve vysílání Českého rozhlasu to uvedl filozof, geolog a ekolog Václav Cílek, který Spojené státy několikrát navštívil.

Amerika spěje k občanské válce. Tak mluví filozof Cílek po návštěvě amerických indiánů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

To, že Amerika nemá jen jednu tvář, ale hned několik, prý poznáte jen tehdy, pokud strávíte několik týdnů například mezi americkými indiány. Přesně to Václav Cílek udělal. Navštívil indiánský kmen Navaho na jihozápadě Spojených států.

„Já tam pochopil, že není jedna, ale mnoho Amerik. Až když mezi nimi žijete, zjistíte, že indiánům byla kultura ukradena,“ uvedl Cílek a připomněl málo známý fakt, že ještě v 70. letech byly indiánské děti trestány za mluvení domorodým jazykem ve školách.

A nic se neví o tom, že ve stejných letech skončily pokusy na vězních s radioaktivitou. Cílek, který Spojené státy navštívil už několikrát, teď poprvé viděl krutost a ničení, které je ukryto pod povrchem otevřené a přátelské společnosti.

Chudí lidé si kupují nezdravé potraviny. A tloustnou

Zatímco dříve indiány decimoval alkohol a tabák, dnes je to mnohem horší obezita. „Je hned několik Amerik a dělí se už v supermarketu. Opravdu neúměrně tam v posledních několika letech vzrostly ceny zdravých potravin. Chudí lidé si tak kupují ty nezdravé. A tloustnou,“ podotkl ekolog.

Upozornil, že každá šestá domácnost v New Yorku nemá dost peněz na jídlo. A každé čtvrté newyorské dítě hladoví.

Podle Cílka jsou Spojené státy mnohem víc rozdělené a také komplikovanější, než si kdy myslel. „A změna je vidět hlavně v posledních deseti letech. Dokonce si troufnu tvrdit, že země směřuje k občanské válce, k velkému sociálnímu problému,“ říká.

Indiáni sami o sobě mluví jako o odpadu společnosti

Novým jevem je hromadné chudnutí celých komunit, sídel nebo měst, jako je Detroit. Takovými komunitami na prahu bídy jsou právě ty indiánské. „Oni sami o sobě hovoří jako o odpadu společnosti, který spíš překáží. Sám jsem si jejich současnou existenci nazval Poslední indiánskou válkou.“

Američtí indiáni postupně opouštějí jak svou kulturu, tak třeba i řeč. V rezervaci dokáže původním jazykem hovořit už jen asi 60 % lidí. Celkový počet lidí kmene je dnes kolem 300 000.

  • Celý text je ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Neuvažujete o odvolání Válka?

Je evidenci, že funkci nezvládá. Nedodržuje své sliby. Třeba léky v lékárnách stále chybí a zatím se nezdá, že by svítilo světlo na konci tunelu. Nemyslíte, že vám kazí pověst?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brzy i u nás: Svědectví, jak se v Německu nakládá s opozicí. Parta, ke které patřil i Bartoš

13:50 Brzy i u nás: Svědectví, jak se v Německu nakládá s opozicí. Parta, ke které patřil i Bartoš

Politolog Petr Macinka z Institutu Václava Klause (IVK) si do pořadu Přísně tajné na youtubovém kaná…