Amerika zbrojí za 700 miliard dolarů, útočil komunista. Pavel Žáček z ODS: Škoda, že Česko nemá základnu USA nebo aspoň radar

12.09.2018 7:11

V Rusku probíhá největší vojenské cvičení od roku 1981. Toto téma náležitě probrali poslanci Pavel Žáček (ODS) a Alexander Černý (KSČM) v pořadu Události, komentáře ČT24.

Amerika zbrojí za 700 miliard dolarů, útočil komunista. Pavel Žáček z ODS: Škoda, že Česko nemá základnu USA nebo aspoň radar
Foto: Archiv P. Žáčka
Popisek: Pavel Žáček

Cvičení se účastní 297 tisíc vojáků, tisícovka letadel a vrtulníků a přes 36 tisíc tanků, obrněných vozidel a transportérů. A právě první otázka směřovala k tomu, zda se máme bát. „Je to samozřejmě neobvyklé. Je to vážná věc,“ míní Žáček. Počet se však nelíbí ani Černému. „Je to obrovská mostrozní akce, která na jedné straně sice dokladuje, což je asi záměrem, čeho jsou ruské ozbrojené síly schopny, ale na druhou stranu si myslím, že ty náklady, ty investice, které s tím musí být nutně spojeny, to obrovské nasazení, je mrhání prostředky,“ zmínil Černý. 

Anketa

Chcete, aby Česko dočasně přijalo 50 dětí ze Sýrie, jak navrhuje europoslankyně Šojdrová?

5%
95%
hlasovalo: 14258 lidí

„Myslím si, že je to určitý signál světu,“ poznamenal dále Žáček s tím, že Rusko chce přesvědčit, že zůstává silné a má silnou armádu. 

„To, co předvádí Donald Trump poslední dobou, co je tedy u moci, tak to je jeden krok horší než druhý. Teď se chlubil nedávno, jak obrovský je vojenský rozpočet Spojených států, že už překročili zásadním způsobem 700 miliard amerických dolarů ročně. Rusové cítili potřebu ukázat, že jsou připraveni na jakoukoli konfrontaci,“ zdůvodnil pak cvičení Černý. 

„Poslední dobou jsme svědky prostě toho, že napětí bezesporu eskaluje. Je to škoda. A osobně si myslím, že úloha těch nejmocnějších, a teď se bavíme o vojenské síle a to bezesporu platí pro Spojené státy stejně jako pro Rusko, jsou to bezkonkurenční supervelmoci, jaderné velmoci, tak na nich je ta zodpovědnost, aby ukázaly, že dokážou komunikovat i jinak než tím, že si budou předhazovat, kdo má větší ego, jestli ten nebo onen prezident, jestli ty nebo ony ozbrojené síly... Já bych to spíš tlačil do polohy – nechme toho vzájemného obviňování, kdo co zavinil, a zkusme hledat prostě cesty,“ zmínil dále Černý.

Závěrem se pak také Žáček vyjádřil k tomu, zda by v Česku měli být přítomni američtí vojáci. „Já si myslím, že třeba bylo obrovskou chybou, že se nám nepodařilo vybudovat základnu, ten radar, o který byl sveden velký vnitropolitický souboj s těmi zahraničními konotacemi, myslím si, že to byla škoda,“ zakončil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…