Amnestie po Turecku: Erdogan propustil 38 tisíc zločinců, vězení potřebuje pro pučisty

17.08.2016 18:27

Turecko propustí zhruba 38 000 vězňů, kteří si odpykávají trest za méně závažnou trestnou činnost. Chce tím podle všeho uvolnit místo pro účastníky a stoupence nezdařeného červencového převratu, uvedla dnes agentura AP. To ale dnes popřel turecký velvyslanec v Itálii Aydin Adnan Sezgin, podle něhož propuštění nesouvisí s umístněním asi 35 000 osob zadržených kvůli pokusu o puč. Zprávu převzala ČTK.

Amnestie po Turecku: Erdogan propustil 38 tisíc zločinců, vězení potřebuje pro pučisty
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž
reklama

„Podmínečné propuštění je zakotveno v našich zákonech pro méně závažné trestné činy, pokud si vězni odpykají dvě třetiny trestu,“ citovala Sezgina agentura ANSA. „Jsme demokracie, republika s téměř stoletou historií, ale popisují nás jako sultanát,“ řekl turecký ambasador. Dodal, že Turecko bylo mezi zakládajícími členy Rady Evropy.

O propouštění informoval dnes na internetové sociální síti ministr spravedlnosti Bekir Bozdag, který zdůraznil, že „nejde o amnestii“ a že „se týká zločinů spáchaných před 1. červencem“. Na podmíněnou svobodu se ale nedostanou vrazi ani osoby odsouzené z terorismu.

Obvinění z terorismu či jeho podpory používá turecká justice ale poměrně často například proti kritikům režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a proti menšinovým Kurdům.

Po převratu, který si vyžádal na 240 obětí, Turecko provádí rozsáhlé čistky v armádě i v civilních úřadech. V úterý se pustilo i do razií v soukromých firmách. O práci už přišlo více než 81 000 zaměstnanců státní správy včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů. Zadrženo bylo přes 35 000 lidí; vůči zhruba 17 000 z nich je nyní vedeno trestní stíhání.

Ankara také usiluje o vydání bývalého imáma Fethullaha Gülena, jenž žije v americkém exilu a kterého obviňuje spolu s jeho četnými stoupenci ze zosnování červencového spiknutí. Pětasedmdesátiletého duchovního chce turecká justice poslat na doživotí do vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…