Amnesty International trhá dohodu mezi EU a Tureckem. A vytahuje k tomu případ dvou Afghánek

03.06.2016 18:02

Nezisková organizace Amnesty International varuje ve své nejnovější zprávě před dohodou mezi Tureckem a Evropskou unií. Navracení uprchlíků do Turecka totiž není legální a Turecko není ani v nejmenším bezpečnou zemí. „Dohoda je zbrklá a nelegální.“

Amnesty International trhá dohodu mezi EU a Tureckem. A vytahuje k tomu případ dvou Afghánek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prchají před Islámským státem. On, Snamdin Nurihasan a ona, Henadi Shibli.

Nejnovější brífink organizace, nazvaný „Žádné bezpečné útočiště: žadatelům o azyl a uprchlíkům není v Turecku dopřána efektivní ochrana“, zveřejňuje bližší informace o tureckém azylovém systému, který je tak nedostačující, že na jeho základě je smlouva mezi EU a Tureckem neplatná.

Uprchlíků je v Turecku více než tři miliony, a úřady tak nestíhají vyřizovat jejich žádosti a poskytnout jim adekvátní péči, přístřeší a dostatek potravin. „Dohoda mezi EU a Tureckem je zbrklá a nelegální,“ řekl šéf Amnesty International pro Evropu a střední Asii John Dalhuisen. „Nálezy AI ukazují, že schopnost Turecka respektovat práva a potřeby více než tří milionů žadatelů o azyl a uprchlíků, jsou naprostou fikcí.“

Evropská unie podle něj totiž dezinterpretovala situaci v Turecku. Místo toho, aby posílala peníze na pomoc současnému azylovému systému, si měla uvědomit, že žádný funkční azylový systém v zemi neexistuje. Turecko není schopné vyřizovat žádosti, postarat se o bezpečí, ani nabídnout dlouhodobá řešení.

Na příkladu dvou afghánských sester Dalhuisen ukazuje, že po třech letech, které sestry po svém útěku z Íránu vyčkávaly v uprchlickém táboře se statutem uprchlíka, jim nezbylo nic jiného, než se pokusit dostat do Evropy. Za tři roky jejich pobytu se totiž nenašel čas na to, aby jejich žádost kdokoliv vyřídil.

„Kdyby existovala nějaká naděje na přesídlení, počkaly bychom. Opravdu jsme se velmi bály cesty do Evropy, protože jsme věděly, že je nebezpečná,“ řekla jedna ze sester. „Ale byly jsme tak zoufalé. Řekly jsme si: Možná zemřeme, možná tam nedorazíme – ale to je jedno, protože v Turecku už zůstat prostě nemůžeme.“

„Evropská unie musí zodpovědnost sdílet, ne ji předat někomu jinému.“ Místo snahy nechat vše na Turecku by měla přijít s vlastním rázným řešením, přesídlovacím programem ve snaze bojovat proti jedné z nejhorších krizí dneška.

„Evropská unie odpověděla na jednu z nejtemnějších humanitárních katastrof současnosti tím, že začala stavět ploty, vyslala více pohraničních stráží a uzavřela pochybné dohody se sousedními zeměmi, aby udržela lidi venku. Výsledkem je mizérie a utrpení a více smrti na moři,“ dodal Dalhuisen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Západ? Čaputová? Tereza Spencerová se omlouvá přátelům, ale nemůže jinak. „U blbejch,“ dodává

8:14 Západ? Čaputová? Tereza Spencerová se omlouvá přátelům, ale nemůže jinak. „U blbejch,“ dodává

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Snažím se na Blízkém východě vysvětlovat a obhajovat západní politik…