Andrej Babiš je proti jakémukoliv prolomení těžebních limitů a není sám

29.01.2015 11:55

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. Podle něj to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Řekl to dnes ČTK. Proti takovému prolomení, které by znamenalo bourání domů v Horním Jiřetíně, jsou i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Místopředseda ODS Martin Novotný variantu s bouráním v Horním Jiřetíně nezavrhuje, záležet ale podle něj bude na podmínkách, které stát nabídne dotčeným lidem.

Andrej Babiš je proti jakémukoliv prolomení těžebních limitů a není sám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předvolební koblihy Andreje Babiše. Ty zatím zabírají

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes oznámil, že bude při jednání vlády o těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě prolomení limitů na dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů na dole Československé armády (ČSA). Tato varianta předpokládá zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Šéfka Strany zelených Jana Drápalová v reakci na to vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby odvolal Mládka, jehož označila za největšího lobbistu těžařů v Česku.

Babiš ČTK řekl, že je proti jakémukoliv prolomení. "Nevidím důvod něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit," uvedl. Podle něj není nutné povolit těžbu ani v dole Bílina, který patří státnímu podniku ČEZ. Podle Babiše zatím ČEZ tyto zásoby nepotřebuje. Za dnešní demonstrací horníků, kteří chtějí prolomení s úplným zbouráním Horního Jiřetína, vidí Babiš tlaky soukromých společností na zaměstnance.

"Bourání Jiřetína bez souhlasu majitelů nemovitostí nepovažuji za reálné. S Bílinou asi nebude problém. Je ale třeba říci, na co a kam půjde uhlí. Jestli na elektřinu, kterou při nízkých cenách vyvážíme, do tepláren a podobně," napsal ČTK Bělobrádek.

Prolomení limitů je prý alarmující výhrou soukromých společností nad zájmem občanů

Opoziční TOP 09 nesouhlasí s jakýmkoli prolamováním limitů, které by znamenalo bourání domů v Horním Jiřetíně. "Teoreticky si umíme představit diskusi o obnovení těžby na dole Bílina. Tam by to ale záleželo na podmínkách, za kterých by to bylo povoleno," řekl ČTK Kalousek. Podle něho by tato varianta ale nejspíš nebyla pro těžaře zajímavá. "Ale cokoliv se týká bourání Horního Jiřetína, prolamování limitů v dole ČSA, tam jsme zásadně proti," dodal.

"Premiér Sobotka by měl ministra Mládka okamžitě odvolat," reagovala v tiskovém prohlášení na návrh ministra průmyslu Drápalová. Prolomení limitů je podle ní alarmující výhrou soukromých společností nad zájmem občanů a obyvatel. "Ministr Mládek se tak stal největším lobbistou těžařů v Česku," doplnila předsedkyně neparlamentních zelených. Hnutí Greenpeace chystá do konce března, kdy by o limitech měla vláda rozhodnout, protestní akce.

Opoziční ODS je naopak připravena o prolomení limitů diskutovat a případně je i podpořit. "Bude nás ale velmi zajímat, jaké podmínky by stát v tomto případě nabídl majitelům těch nemovitostí v tom místě. Vzhledem k tomu, o jak strategickou debatu jde, o jaký obrovský balík peněz, tak předpokládáme, že podmínky by měly být skutečně exkluzivní," řekl ČTK Novotný.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je nutný kompromis mezi nabídkou míst pro horníky a zájmy dotčených obcí. Rozhodovat bude sociální hledisko a komplexnější perspektiva pro region, soudí Dolejš.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Místo odsouzení migranta, který znásilnil Češku, hon na Okamuru! Do vřavy mezi Kalouska a další vpadl Ovčáček

20:44 Místo odsouzení migranta, který znásilnil Češku, hon na Okamuru! Do vřavy mezi Kalouska a další vpadl Ovčáček

V reakci na případ, kdy byla na Litoměřicku znásilněna šestnáctiletá dívka mužem pocházejícím z Afri…