Andrej Babiš označil Slovensko za vyspělou zemi západní Evropy

23.08.2016 11:20

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) představil dnes zamýšlené změny u Celní správy. Ministerstvo financí totiž navrhuje, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie.

Andrej Babiš označil Slovensko za vyspělou zemi západní Evropy
Foto: ČT24
Popisek: Andrej Babiš hovoří k rozpočtu

„Celní správa je velice důležitou organizací, která zasahuje do životů všech občanů. Do její kompetence spadají i daňové úniky, ale i ochrana vnitřního trhu, ochrana spotřebitelů, kontrola života a zdraví obyvatel,“ poznamenal úvodem Babiš. Celní správa byla podle něj vždy policejním orgánem, kdy pomáhala při prověřování trestných činů.

„Zásadně odmítám zprávy o tom, že se tvoří nová policie. Udivují mě slova například exministra financí Miroslava Kalouska, který to, co my nyní oprašujeme, navrhoval v roce 2007.“ Řeči, že Babiš si něco buduje a koncentruje moc, zásadně odmítá. 

Následně se také vyjádřil k daňové Kobře. „Daňová Kobra není žádná nová entita. My máme s Policií ČR skvělou spolupráci, daňová Kobra funguje. Pokud na ministerstvu vnitra vznikne nějaké nové oddělení policie určené na vyšetřování daní, tak to nebrání tomu, abychom nadále spolupracovali. Chceme ale zároveň kompetence pro naše celníky,“ zmínil Babiš. Ve svých slovech se také obracel k Evropě, kde to podle něj takto funguje. „Všechny vyspělé státy západní Evropy, Rakousko, Německo, Itálie, Slovensko, to mají,“ dodal s tím, že daňovou Kobru či kontrolní hlášení DPH přivezl právě ze Slovenska. 

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, předávají jej buď hned policii, nebo jej mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Pravomoci však mají pouze do zahájení trestního stíhání, kdy pak věc přebírají policisté.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…