Andrej Babiš s korbelem: Žádný chaos není. Je tu kampaň...

03.05.2020 21:43

V nejnovějším týdenním hlášení „Čau lidi“ se premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodl promlouvat s půllitrem točeného piva v ruce. Donutit jej k tomu měli lidé, kteří tvrdí, že snížení sazby DPH na deset procent u točeného piva vyvolalo chaos. „Tady je neustále kampaň, že je v tom bramboračka a že je v tom chaos. Žádný chaos není,“ odmítl. Politoval, že se o snížení daně z přidané hodnoty u piva snažil už od počátku roku 2016. „Trvalo to, protože opozice zásadně nechce snižovat daně. Vždycky navyšovali,“ vysvětlil. Připojil též slova o voucherech na dovolenou pro zaměstnance.

Andrej Babiš s korbelem: Žádný chaos není. Je tu kampaň...
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36972 lidí
„Čau lidi. Je neděle, je zima. Koupil jsem si tady pivo přes okénko, točené pivo. Oni vlastně točené nemají, ale koupil jsem si lahvové a udělal jsem z něho točené, kdyby to někdo vyšetřoval,“ započal tento týden premiér z Průhonic s tím, že nám bude vyprávět příběh o DPH na točené pivo.

Vrátil se do ledna 2016 do pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, ve kterém pronesl, že pomůže hospodským v rámci EET a sníží jim DPH na pivo.

„Toto pivo přes okénko je alkohol. I podle směrnic EU. Proto je na toto pivo dvacet jedna procent DPH a je jedno, jestli je točené, nebo lahvové,“ pokračoval předseda vlády, načež se sebral a jal se ukázat, jak se u točeného piva změní jeho DPH.

Sebral se a vydal vstříc k zavřené terase. Ty mohou podle nařízení jeho vlády otevřít až 11. května. „Teďka jdeme na terasu, která je zavřená. Vidíte, tady je nějakej ‚vstup zakázán‘, ale mimořádně to porušíme. Je zavřeno,“ překročil Babiš bezpečnostní pásku. A všem „investigativním novinářům“ vzkázal, že se mohou přesvědčit, že je zavřeno.

Na terase pak ukazoval, že ti, kdo otevřou 11. května a budou mít točené pivo, tak již zaplatí jenom deset procent DPH. Stejná sazba bude i u nealko nápojů.

Babiš řekl, že se na 1. květen, odkdy snížená sazba daně z přidané hodnoty platí, velmi těšil, jelikož počítal, že se někteří hospodští podělí i se štamgasty. Vše však zhatil koronavirus a nyní podle něj nemůžeme chtít, aby se pivo zlevňovalo.

„Chtěl jsem tohle vysvětlit proto, protože tady je neustále kampaň, že je v tom bramboračka a že je v tom chaos. Žádný chaos není,“ odmítl.

Proč se snížení sazby DPH protáhlo, Babiš vysvětlil s narážkou na opozici. „Ano, trvalo to, protože opozice zásadně nechce snižovat daně. Vždycky navyšovali.“

Dále Babiš zmiňoval, že bychom si měli po skončení epidemie koronaviru dopřát dovolenou v Česku. Stejně tak máme podpořit i naše restaurace, kupovat české zboží a podpořit podniky, které zažívají těžké období. „Tohle je strašně důležité. Pro budoucnost naší ekonomiky. Pro naši budoucnost. Toto kdyby se povedlo, aby všichni utráceli peníze za české zboží, tak by to bylo skvělé,“ uvedl.

A snížení DPH možná potká i další odvětví. Ministerský předseda totiž prozradil, že se chystá diskuse na téma snížení DPH ubytovacích služeb. Chtěl by zde zavést taktéž desetiprocentní sazbu.

Možná bychom se mohli dočkat i voucherů na dovolenou. „Uvažujeme o tom, že pokud by zaměstnavatel dal zaměstnanci pět tisíc korun na to, aby těchto pět tisíc korun utratil v České republice, tak by stát přidal dalších pět tisíc,“ naznačil, o čem uvažují. Zaměstnavatelé by si oněch pět tisíc mohli odečíst z daní.

K samotné pandemii měl na veřejnost samá slova chvály. Občany pochválil, že až 95 procent z nich má poctivě nosit roušky. „Ten základ našeho úspěchu bylo nošení roušek, časté mytí rukou a izolace starších lidí,“ podotkl.

Ohledně toho, jak si vedeme v porovnání s ostatními zeměmi V4 pak poznamenal, že jsme byli „první na ráně“, jelikož Slováci či Poláci tolik „nechodí do Itálie na lyže“. I přesto si prý vedeme skvěle.

Co premiéra trápí, je export. Uvedl, že exportujeme až 87 procent a teď vše záleží na tom, jak se podaří vypořádat s koronavirem zemím, do nichž naše zboží proudí.

Celé video můžete zhlédnout zde:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rakTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…