Andrej Babiš se ozývá z Bruselu. Visegrád dál drží proti kvótám spolu, sdělil PL

15.12.2017 11:16

Visegrádská čtyřka drží na bruselském summitu ohledně odmítání migrantů pohromadě. ParlamentnímListům.cz to přímo z Bruselu potvrdil premiér Andrej Babiš. Ten se v pátek druhým dnem účastní setkání evropských lídrů. Jde o první zahraniční cestu Babiše v roli předsedy vlády.

Andrej Babiš se ozývá z Bruselu. Visegrád dál drží proti kvótám spolu, sdělil PL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
reklama

Hlavy států a vlád členských zemí Evropské unie se na bruselském summitu zatím neshodly na řešení migrační krize a přerozdělovacích kvót. Lídři pokračují v pátek, čtvrteční jednání se protáhlo až do půl jedné v noci.

Jak Andrej Babiš řekl ParlamentnímListům.cz, nejsou pravdivé spekulace některých serverů, že se Slovensko nepřidalo k Visegrádské čtyřce a kvóty podpořilo.

„Není to pravda. Robert Fico vystoupil stejně jako já velice aktivně proti kvótám,“ sdělil redakci z Bruselu český premiér.

Anketa

Babiš navrhuje poslat naše vojáky chránit hranice Libye. Schvalujete to?

35%
65%
hlasovalo: 6513 lidí

Okomentoval též atmosféru, v jaké se summit koná, s ohledem na změnu ve vedení české vlády a rozdíl v tom, kdy šéf české vlády na rozdíl od předchozího premiéra Sobotky ovládá několik cizích jazyků.

„Samozřejmě, když neznáte jazyky, tak můžete těžko v zákulisí přesvědčovat ostatní členské státy o našich zájmech a stanoviscích,“ uvedl Babiš pro ParlamentníListy.cz.

Ten už při jmenování vlády ve středu poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi, že nový kabinet jmenoval ještě před začátkem bruselského summitu, aby mohl Českou republiku zastupovat a do Bruselu tak už nemohl jet Bohuslav Sobotka, kterého v minulosti opakovaně kritizoval, že není na mezinárodních fórech schopen pro neznalost angličtiny cokoli vyjednat.

Některá média v noci na dnešek tento rozdíl zmínila, když napsala, že premiér Babiš rozdává evropským médiím vyjádření v angličtině, němčině i francouzštině.

Nový český premiér do centra EU odcestoval v atmosféře, kdy nad Českou republikou visí unijní žaloba pro odmítání kvót a nepřijetí migrantů. Někteří spekulovali, že by naše země mohla přijmout aspoň pár lidí po vzoru Slovenska a formálně tak požadavek na přijímání uprchlíků naplnit a tím se vyhnout pokutě.

Takový postup ovšem premiér Babiš razantně odmítl. Podle něho jde o princip a český stát si nenechá Bruselem vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít.

„Nemůžeme vyřešit pokutu (za nepřijímání migrantů, pozn. red.) tím, že si vezmeme 20 uprchlíků. Je nepřijatelné, aby nám někdo vnucoval, kdo u nás bude pracovat nebo žít, my si to zkrátka chceme vybrat sami, kvóty jsou špatně od počátku, ale komise je v tom zacyklená,“ uvedl Babiš podle serveru iDnes.cz v Bruselu.

A následně ještě přitvrdil. „Kdyby znovu nastala situace, že bychom měli být přehlasováni, tak to ohrožuje evropský projekt jako takový,“ konstatoval předseda vlády. Zda tím naznačoval třeba debatu o vystoupení Česka z EU či něco jiného, ale prý odmítl upřesnit s tím, že situace s přehlasováním nenastane.

Za postojem, že kvóty jsou nepřijatelné, stojí celá skupina V4. „Znovu jsem zdůraznil, že řešení je mimo Evropu,“ podotkl na summitu Andrej Babiš.

V rámci pomoci ale Česko spolu s dalšími partnery z Visegrádské skupiny společně pošle přímo do postižených zemí 35 milionů eur, tedy zhruba 900 milionů korun. Konkrétně se jedná o fond Evropské unie pro Afriku, a český příspěvek z celkové částky bude činit 220 milionů korun.

Ani to ovšem některým nestačí a vůči V4 zazněla od některých západoevropských členských zemí kritika, že je sice správně dát do fondu příspěvek 35 milionů eur, ale touto formou prý pomáhají všichni členové a peníze prý nemohou nahradit princip solidarity s ostatními.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

20:50 „Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

Koronavirus a opatření nařízená vládou – to bylo tématem čtvrtečního pořadu moderátora Jaromíra Souk…