Angele Merkelové přišlo zpoza oceánu vážné varování. Pokud prý bude k Putinovi takto vstřícná, čekají ji velké problémy v EU

22.02.2015 15:39

Americká historička a publicistka Anne Applebaumová hodnotí pochybovačně mocenskou hegemonii Německa v oblasti evropské zahraniční politiky. Pokud se prý nepodaří Německu vyřešit finanční krizi v Řecku a politickou krizi na Ukrajině, může se celému kontinentu výsadní postavení Německa vymstít.

Angele Merkelové přišlo zpoza oceánu vážné varování. Pokud prý bude k Putinovi takto vstřícná, čekají ji velké problémy v EU
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman se během návštěvy Německa setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou.
reklama

"Za posledních deset dní čelila Evropa dvěma vážným hrozbám. První se týká Řecka a jeho dluhů, druhá zase Ukrajiny, která se potýká s invazí Ruska. Obě dvě tyto události jdou odlišné, ale v jistém slova smyslu podobné. Jejich řešení velmi záleží na rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové," poukazuje Applebaumová na mocenský vliv Německa a jeho kancléřky. V případě Řecka je podle jejího názoru logické, že má nejbohatší země eurozońy hlavní slovo. Stran Ukrajiny je to do určité míry překvapivé. "Po druhé světové válce nemělo Německo kapacity, aby řešilo závažné mezinárodní otázky. Na nedávném cvičení NATO se navíc ukázalo, že armáda země není v nikterak skvělé kondici," hodnotí Applebaumová.

Applebaumová konstatuje, že když Německo hovoří o obraně a bezpečnosti, nikdo jej neposlouchá. A to prý platí zejména pro ruského prezidenta. Ukrajinská krize podle jejího názoru začala, protože Ukrajinci vyjádřili svoji touhu nasměrovat zemi k Evropské unii. "EU sice teoreticky má vlastní zahraniční politiku, ale Německo ji nejprve oslabilo a nyní ji okázale ignoruje. Přitom by Německo mohlo vytvořit západní kontaktní skupinu pro Ukrajinu společně se Spojenými státy a třeba ještě s Velkou Británií, Francií, Polskem či Nizozemím. "Místo toho jednáním s Ruskem o Ukrajině dominuje Německo. Merkelová se domnívala, že by vše mohla zdárně vyřešit díky svým osobním kontaktům s Vladimirem Putinem," vysvětluje americká publicistka.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

"Ani mnoho telefonátů však žádný úspěch nepřineslo. Selhala i mírová iniciativa, do které Merkelová zapojila také francouzského prezidenta Francoise Hollandea. V Minsku sice bylo podepsáno příměří, ale separatisté posílení ruskými jednotkami dále bojovali o Debalceve, které se jim nakonec podařilo získat," kritizuje Applebaumová a tvrdí, že rostoucí vliv německé kancléřky je tolerován ostatními pro její skromné vystupování a pomáhá jí i fakt, že je žena. "Eurozóna byla zřízena především díky aktivitě Německa a Francie, které však konaly ve shodě s ostatními. Krize v roce 2009 však oslabila Itálii, Španělsko a rovněž Francii. Německo od té doby dominuje evropské finanční politice. Jednoduše proto, že nikdo jiný na to nemá sílu," píše Applebaumová.

Velkým soustem je dle mínění Applebaumové pro Evropu i současné potýkání s bezpečnostní krizí. "Nikdo by si nedokázal představit svět, ve kterém Německo jedná přímo s Ruskem. Nebo situaci, že Francie může být natolik slabá, Velká Británie příliš zahleděná do sebe a Spojené státy bez zájmu o daný konflikt," podivuje se americká publicistka s tím, že taková situace je riziková nejenom pro všechny ostatní, ale i pro samotné Německo. "Jestliže Řecko odstoupí z eurozóny a vše skončí fiaskem, tak se vzedme odpor proti všem evropským institucím, za jejichž duchovního otce je pokládáno právě Německo. Ještě mnohem větší jsou rizika spojená s případným neúspěchem ukrajinské krize," je přesvědčena Applebaumová.

Dohoda o příměří nese dle americké publicistky osobní pečeť Merkelové. Pokud však její plán selže, není znám žádný plán B. "Tedy, jeden takový německá kancléřka vlastně naznačila. Ukrajina se vzdá východních regionů a vytvoří jakousi obdobu Berlínské zdi, která by ohraničovala demilitarizovanou zónu. Tento plán ale může být realizován jen v dlouhodobém horizontu. Evropská unie a Spojené státy by musely pomáhat západní Ukrajině podobně, jako tak činily před rokem 1989 se Západním Berlínem. Muselo by jít o opatření v oblasti ekonomické, politické a v neposlední řadě i vojenské. Cíl by byl zřejmý: Odradit Rusko od další agrese," zmiňuje Applebaumová.

Jak ovšem novinářka konstatuje, žádná západní země zatím ani nenaznačila, že by se byla k něčemu podobnému ochotna zavázat. "Ukrajina mezitím ztratí poslední zbytky vlivu v průmyslovém Donbasu a Rusko tento region může využít pro destabilizaci celé země a ohrožování NATO. Ruský prezident je sice limitován upadající ekonomikou, ale kvůli řecké krizi na tom může být Evropa brzy podobně. Pokud řecká a ukrajinská krize vyvrcholí současně, může německá mocenská hegemonie začít působit jako německá arogance a sebestřednost," uzavírá Applebaumová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…