"Za posledních deset dní čelila Evropa dvěma vážným hrozbám. První se týká Řecka a jeho dluhů, druhá zase Ukrajiny, která se potýká s invazí Ruska. Obě dvě tyto události jdou odlišné, ale v jistém slova smyslu podobné. Jejich řešení velmi záleží na rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové," poukazuje Applebaumová na mocenský vliv Německa a jeho kancléřky. V případě Řecka je podle jejího názoru logické, že má nejbohatší země eurozońy hlavní slovo. Stran Ukrajiny je to do určité míry překvapivé. "Po druhé světové válce nemělo Německo kapacity, aby řešilo závažné mezinárodní otázky. Na nedávném cvičení NATO se navíc ukázalo, že armáda země není v nikterak skvělé kondici," hodnotí Applebaumová.
Applebaumová konstatuje, že když Německo hovoří o obraně a bezpečnosti, nikdo jej neposlouchá. A to prý platí zejména pro ruského prezidenta. Ukrajinská krize podle jejího názoru začala, protože Ukrajinci vyjádřili svoji touhu nasměrovat zemi k Evropské unii. "EU sice teoreticky má vlastní zahraniční politiku, ale Německo ji nejprve oslabilo a nyní ji okázale ignoruje. Přitom by Německo mohlo vytvořit západní kontaktní skupinu pro Ukrajinu společně se Spojenými státy a třeba ještě s Velkou Británií, Francií, Polskem či Nizozemím. "Místo toho jednáním s Ruskem o Ukrajině dominuje Německo. Merkelová se domnívala, že by vše mohla zdárně vyřešit díky svým osobním kontaktům s Vladimirem Putinem," vysvětluje americká publicistka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro