Angelo, takhle s Ruskem nejednat! Na hlavu Merkelové se sypou vážná slova. Přímo v Německu

17.04.2018 10:00

Zpravodajská agentura Reuters si všímá nejednotného postoje německých politiků v otázce přitvrzení vztahu k Rusku. Mnoho politiků naléhá na kancléřku Merkelovou, aby ustoupila od svých nekompromisních postojů.

Angelo, takhle s Ruskem nejednat! Na hlavu Merkelové se sypou vážná slova. Přímo v Německu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

„Ministr pro Evropu Michael Roth z SPD včera vyzval ke změně politického kursu vůči Rusku a přidal se tak k dalším svým kolegům, kteří naléhají na kancléřku, aby ve vztahu k Moskvě přece jenom zvolnila,“ píše Reuters s tím, že Německo se přidalo k diplomatické válce vůči Rusku a vyhostilo před několika dny čtyři jeho diplomaty. „A to navzdory tomu, že Berlín je jinak ve vztahu k Moskvě poměrně obezřetný.“

Rothova slova přicházejí v situaci, kdy Spojené státy volají po dalších sankcích proti Rusku. „Evropská unie musí být samozřejmě ve svém postoji vůči Rusku jednotná, ale sankce by měly Moskvou přivést k jednacímu stolu, a ne naopak. Protiruské tendence jsou nebezpečné a rovněž naivní,“ cituje Reuters Rothovo vyjádření pro německý deník Die Welt s tím, že Merkelová v posledních čtyřech letech v důsledku anexe Krymu proti Rusku přitvrdila.

Reuters nicméně upozorňuje na vzájemnou provázanost Ruska a Německa, která se týká obchodu, a zejména oblasti energetiky. „Pro zmírnění napětí se vyjádřila také potenciální nástupkyně Merkelové Annegret Kramp-Karrenbauerová, když uvedla, že podporuje aktivní využívání všech komunikačních kanálů. To je z jejího pohledu oblast, kde může hrát Merkelová klíčovou roli,“ píše Reuters a dodává, že sankce nepodpořil ani Výbor pro východoevropské hospodářské vztahy.

Vstřícnější postoj k Rusku podporuje také prezident země Frank-Walter Steinmeier. „Na to, aby se Rusko stalo pro Německo nepřítelem, je toho příliš v sázce,“ konstatoval před několika dny někdejší ministr zahraničí ve vládě Angely Merkelové. Jak Reuters zmiňuje, názor na Rusko nutně nesouvisí se stranickou příslušností. „Ministr zahraničí Heiko Maas z SPD k Moskvě příliš smířlivý není, zatímco Alexander Dobrindt z CSU veřejně zpochybňuje efekt protiruských sankcí.“

Kancléřka se nicméně rozhodla nepřipojit k raketovému útoku proti Sýrii, což mnoho politiků napříč politickým spektrem ocenilo, ale objevily se i kritické názory. „Necháváme ostatní, aby za nás dělali špinavou práci. Pokud někdo zabíjí děti a další nevinné civilisty, je třeba jednat,“ uvedl například bývalý ministr obrany a svého času i potenciální nástupce Angely Merkelové Karl-Theodor zu Guttenberg.  


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…