Angelu Merkelovou znovu čekají velmi horké chvilky. Tentokrát...

17.10.2016 12:40

Na německé politické scéně se schyluje k dalším problémům. Kancléřka Angela Merkelová chce prosadit další zpřísnění sankcí vůči Rusku, ale socialisté coby koaliční partner její CDU jsou proti. Shoda v této otázce však nepanuje ani mezi hlavními představiteli EU či jednotlivých členských států.

Angelu Merkelovou znovu čekají velmi horké chvilky. Tentokrát...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Obama - Merkelová
reklama

Další sankce proti Rusku by se měly projednávat příští čtvrtek a pátek v rámci zasedání Evropské rady. Kancléřka Merkelová se staví jednoznačně za zpřísnění sankcí proti Rusku a hodlá o nutnosti tohoto kroku přesvědčit i své partnery v Evropské unii. Podpořit její záměr již přislíbil také americký prezident Barack Obama. Hlavním důvodem pro přijetí dalších sankcí je podle jejich navrhovatelů počínání ruských sil v Sýrii.

Příměří podepsané mezi Spojenými státy a Ruskem se v uplynulých dnech v podstatě zhroutilo a obě strany se navzájem obviňují ze zodpovědnosti. Američané vyčítají Rusům, že se neohlížejí na civilní oběti a po boku syrského prezidenta Bašára Asada se dopouštějí válečných zločinů. Vztahy Washingtonu a Moskvy jsou po krátkém období tání opět na bodu mrazu a tuto skutečnost se již diplomaté obou zemí ani nepokoušejí zastírat.

Anketa

Kdyby do sněmovních voleb šli společně lidovci a Gazdíkovi Starostové a nezávislí, volili byste radši je, nebo Kalouskovu TOP 09?

94%
hlasovalo: 8492 lidí

Logickým krokem ze strany Západu může být snaha o přijetí dalších sankcí proti Rusku. Na rozdíl od přijetí sankcí po záboru Krymu Ruskem však nyní zastánci tohoto silového řešení zdaleka nemají tak silnou pozici. Spousta kritiků hovoří o tom, že sankce nepřinesly žádná pozitiva a Rusko stejně od jeho chování nijak neodradily. Shoda na této otázce nepanuje ani v Německu, které je považováno za nejvěrnějšího spojence Washingtonu, ale ani v Bruselu či členských státech EU.

Například ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová se vyslovila proti sankcím a stejný názor zastávají i lucemburský a francouzský ministr zahraničí Jean Asselborn a Jean-Marc Ayrault. Merkelová tak bude muset příští týden o nutnosti sankcí přesvědčit své zahraniční partnery a vedle toho i domácí pochybovače. Hlavní problém pro Merkelovou je, že se rekrutují především z řad koaličního partnera SPD.

„Přes veškerou kritiku ruského počínání v Sýrii si nemyslím, že sankce mohou přinést nějakou změnu k lepšímu,“ uvedl pro Tagesspiegel místopředseda SPD Ralf Stegner, který zároveň vyzdvihl roli ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera (SPD) při vyjednání s ruskou stranou. Před několika dny se ve stejném duchu vyjádřil také hlavní vládní koordinátor rusko-německých vztahů Gernot Erler pro Deutsche Welle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

20:48 „A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

Česká televize uvažuje o zpoplatnění části svého online videoarchivu iVysílání. Na zasedání Rady ČT …