Ani 10 tisíc migrantů? Něco je u nás špatně, říká neziskovkář

13. 12. 2018 10:33

Do DVTV byl včera pozván Michal Kryl z Nové školy, neziskové organizace, která podporuje vzdělávání znevýhodněných dětí a dětí cizinců. Hovořil o českém školství, které podle něj stále není schopné s těmito dětmi pracovat. Prý chybí společenská objednávka, co vlastně má školství být. A došlo i na migraci: „Pokud nejsme schopni přijmout 10 tisíc lidí, tak je něco špatně,“ říká Michal Kryl.

Ani 10 tisíc migrantů? Něco je u nás špatně, říká neziskovkář
Foto: Repro DVTV
Popisek: Michal Kryl z neziskové organizace Nová Škola v interview na DVTV

Obecně prospěšná společnost Nová škola je podle svých stránek nevládní, nezisková organizace, která od roku 1996 podporuje inkluzivní vzdělávání menšin, cizinců či jinak sociálně či kulturně znevýhodněných dětí a mládeže. Jako své poslání považuje společnost toto: „Prostřednictvím našich projektů usilujeme o vytváření otevřeného, přátelského prostředí bez předsudků. Vytváříme podmínky pro rovné příležitosti prostřednictvím svých projektů, školení, seminářů a konferencí. Zlepšujeme komunikaci mezi většinovou společností a menšinami. Vytváříme a prosazujeme postupy ve vzdělávání, které posilují občanskou a multikulturní společnost.“

Stránky organizace ZDE

Anketa

Myslíte si, že by ředitel René Zavoral měl v Českém rozhlase provést zásadní změny?

97%
3%
hlasovalo: 5504 lidí
Nová škola funguje již 22 let, což Veselovského vedlo k otázce, zda tedy české školy stále neumí pracovat s malými cizinci a dětmi ze znevýhodněných rodin. „Bohužel ne,“ míní Kryl. „Česká škola umí poměrně dobře připravit děti motivovaných rodičů, z dobrého prostředí, nejlépe vysokoškoláků,“ dodává s tím, že když jde o děti méně motivovaných rodičů, trojkaře nebo čtyřkaře, tak je česká škola horší. Prý se v českém školství nechává velký kus práce na rodiče, a pokud jsou rodiče sami nevzdělaní nebo cizinci, tak nedokážou látku dítěti vysvětlit. Podle Kryla chybí společenská objednávka, co má vlastně školství být. Zda to má být „výtah pro schopné“ nebo po základní škole chceme, aby vyrobila občana, který umí fungovat ve společnosti.

Další výtka proti českému školství od Kryla byla, že nedokáže dětem umožnit, aby zažily úspěch, který by je motivoval k dalšímu studiu. Jako výhodu Nové školy uvedl, že mohou počkat i na pomalejší děti. Kryl také tvrdí, že děti se učí velice rády, ale tuto touhu v nich škola zabije. A když se jim vysvětlí, proč se danou věc učí, tak se učí velice rády.

Fotogalerie: - Babiš ve školce

Andrej Babiš v nově otevřené školce pro děti zaměs...
Ministr financí Andrej Babiš kráčí na tiskovou kon...
Ministr financí Andrej Babiš
Tisková konference o úspěších a plánech ministerst...
Tisková konference o úspěších a plánech ministerst...
Alena Schillerová, ministryně financí

Veselovský pak přesedlal na cizince a potažmo migraci. „Je tady prostor pro to, aby tu cizinců bylo víc?“ ptal se Veselovský s doplňkem, zda by česká společnost absorbovala tisíce či dokonce desetitisíce cizinců. Podle Kryla to není otázka jestli, ale kdy. „Pokud se nechceme dostat do situace, kdy tady budou chybět lidi, tak my jinou šanci nemáme,“ tvrdí. „Myslím, že už to říkala Špidlova zpráva z roku 2006, kdy migrace byla konstrukt, který nikdo moc neřešil, tak bylo jasné, že pokud Evropa chce fungovat takhle, tak musí otevřít své brány i řízené migraci,“ říká Kryl s ohledem na demografické křivky. „Ono se to těžko generalizuje, protože Česko není úplně homogenní země, Praha je velice bohatý region, víc než milion obyvatel, takže pokud nejsme schopni přijmout 10 tisíc lidí, tak je něco špatně,“ dodal ještě Michal Kryl. Podle něj pokud nebudeme schopni nějakým způsobem řídit migraci tak, aby nepřesáhla práh, kdy jsme ještě schopní nově přišedší integrovat, tak buď vymřeme, nebo se tak stane ve vlně, což bude daleko horší.

Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…