Ani jeden uprchlík? Tomáš Prouza: Vypadáme jako sobci. Díky Babišovi působíme směšně. Merkelová nás má ráda, ale až odejde, budeme v izolaci

04.09.2018 13:41

Někdejší tajemník pro evropské záležitosti ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) Tomáš Prouza v rozhovoru pro server Info.cz konstatoval, že současný premiér Andrej Babiš (ANO) dostává Česko do izolace. Naše země prý už díky němu působí směšně. Andrej Babiš dostal od Prouzy pořádně na frak.

Ani jeden uprchlík? Tomáš Prouza: Vypadáme jako sobci. Díky Babišovi působíme směšně. Merkelová nás má ráda, ale až odejde, budeme v izolaci
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza
reklama

Andrej Babiš podle někdejšího státního úředníka předstírá, že řeší uprchlickou krizi. Sám samojediný samozřejmě nic nevyřeší, ale nažene si na tématu hodně politických bodů. Tak to alespoň vidí Prouza. „Tím jak tady posledního půl roku vytváří strach. Živí tady zase pocit, že určitě přijde nějaká další obrovská vlna, že on je ten, který se postaví na hranice, všemu zabrání a v reálu sem dneska takřka nikdo nepřichází,“ podotkl Prouza. Zatímco v roce 2015 přišel do EU asi milion lidí, dnes je to maximálně 50 tisíc lidí a u většiny z nich je jasné, že nebudou mít nárok na azyl. „A pokud nemají nárok, tak je jednoduše vrátit,“ shrnul Prouza.

Babiš si tím svým jednáním připravuje půdu pro evropské volby příští rok na jaře, kdy prý současný premiér udělá z migrace téma číslo jedna. „Všechno, o čem Babiš mluví, už se dneska dělá. To, co on říká, to jsou věci, které se tady dělají už tři roky – pomoc v Africe, rychlejší vracení neúspěšných žadatelů a lepší ochrana hranic. Babiš neříká nic nového,“ pokračoval v kanonádě Prouza.

Jak si tedy Prouza představuje reálný plán boje s migrační krizí? Smysl prý dává udržet Afričany doma. „Cokoli můžeme udělat, měli bychom investovat a měli bychom investovat výrazně víc," podotkl Prouza. Afričané podle jeho názoru zůstanou doma, když se tam budou mít jak uživit, i kdyby to bylo zemědělství. „Dát africkým zemědělcům šanci víc exportovat do Evropy, třeba výměnou za to, že budou rychleji přijímat navracené občany ze svých zemí,“ nabídl jedno z řešení host. Jistě by to vedlo ke zvýšení napětí mezi evropskými zemědělci, ale podle někdejšího státního tajemníka tento plán i tak stojí a vyzkoušení.

„Pokud říkáme, že chceme, aby Afričané zůstali v té zemi, tak oni musí mít co produkovat a prodat to. V řadě těch zemí je zemědělství jediným krátkodobým řešením,“ pokračoval Prouza. Investovat do rozvoje průmyslu a do rozvoje infrastruktury jistě lze, ale bude to běh na dlouho trať se zatím nejasným výsledkem.

Poté se Prouza vrátil ke kritice Babiše. Český premiér si sice pochvaloval, že Italové měli pochopení pro jeho heslo „Ani jednoho migranta do Česka“, ale ve skutečnosti to možná tak idylické nebylo. „Když v diplomacii řeknete ‚rozumím tomu, co mi říkáš‘, tak to neznamená, že s tím souhlasím. ... Ono je to vlastně velmi podobně jako v manželství. Prostě ‚ano miláčku, já ti rozumím, sice nemáš pravdu, ale nebudu ti to říkat, protože to k ničemu nepovede‘,“ popsal Prouza vystupování Italů.

Po Babišově odjezdu prý italská média nešetřila kritikou, Prouza si prý přečetl reakce v tamních denících a Babiš si prý neudělal dobré jméno. „Byla to hodně kritika sobeckosti České republiky, že střed Evropy jenom rád bere a nic nedává.“

Italové prý přitom nechtějí nic jiného, než abychom přijali běžence, zavřeli je do azylových zařízení a pak bychom měli rozhodnout na základě českých zákonů, jestli ti lidé mají nárok na azyl. Pokud ho mají, nechť ho dostanou, a pokud nárok nemají, tak je mají Češi poslat zpátky. Víc toho prý po nás Italové nechtějí. Italové prý zkrátka nedokážou pochopit, že jim nepomůžeme ani s touto administrativou. 

Babiše čekají také jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Prouza očekává, že to bude diplomatické, ale chladné jednání. Česko prý dnes může těžit ze vstřícnosti Merkelové vůči Česku. Až bude německým kancléřem někdo jiný, poznáme to. Je to vidět už dneska. Dálnice která vede z Německa na jih, vede na Vídeň a Česko objíždí. „Může se třeba také stát, že pro Německo bude i díky tomu politickému tlaku nakonec výhodnější investovat do propojení třeba i s Polskem,“ zdůraznil Prouza. Jinými slovy, Česko se prý ocitne v izolaci.

Svou roli v tom prý může sehrát i fakt, že nemáme plnohodnotného ministra zahraničí. Šéf ČSSD dnes sedí na dvou židlích. Je ministrem vnitra a ministrem zahraničí. V praxi to znamená,že má méně času na běžkou agendu ministerstva. Babiš prý dnes předvádí evropskou show, ale je to show bez pevných základů. ČSSD by si proto měla trvat na jmenování europoslance Miroslava Pochehio (ČSSD) ministrem zahraničí a pokud k tomu nedojde, měl by Babiš podat kompetenční žalobu na prezidenta. Tím, že to nedělá, prý jen přispívá k tomu, že česká politika nepůsobí dobře v zahraničí. „Začínáme být prostě jenom trapní a nedůvěryhodní,“ uzavřel Prouza. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …