Ani kubík už nebereme z Ruska, jásá Síkela. Zásoby nadprůměrné. A opozice strašila...

18.02.2023 22:12 | Ze sítí

Dovoz ruského plynu do Česka byl značně omezen. Největší podíl má plyn z Norska, zkapalněný plyn z Nizozemska a Belgie. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) tak byl splněn slib, že zimu Česko přežije. Jako jeden z důvodů úspěchu uvádí i omezení spotřeby o 1 892,4 mil. kubíků plynu – množství vystačující na dva zimní měsíce.

Ani kubík už nebereme z Ruska, jásá Síkela. Zásoby nadprůměrné. A opozice strašila...
Foto: FCB Jozefa Síkely
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

„Slib splněn!“ hlásí na Twitteru ministr průmyslu a obchodu České republiky Jozef Síkela. Zimu podle něj Česká republika zvládla nejlépe v historii.

„Opozice loni strašila, že zimu bez ruského plynu nezvládneme. My jsme slibovali opak a udělali pro to maximum. Základem byly rekordní zásoby před začátkem zimy, alternativní dodávky a úspory. Výsledkem je výrazný pokles ceny a nadprůměrné zásoby,“ uvádí Síkela.

 

 

Před začátkem ruské invaze na Ukrajinu byl do České republiky dovážen plyn z Německa, pocházející však z Ruska, přes plynovod Nord Stream. Po jeho uzavření v létě 2022 jsou dodávky plynu z Ruska možné pouze přes stanici Lanžhot na hranici se Slovenskem, přičemž však tvoří jen 2,2 % na podílu celkového dovezeného plynu.

„Od ukončení dodávek přes plynovod Nord Stream k nám může plyn z Ruska proudit jen přes Slovensko. A odtud do České republiky od loňského září do konce ledna přitekla jen 2,2 procenta celkového dovozu. V lednu to dokonce nebyl ani kubík. Vystačíme si totiž s dodávkami přes Německo,“ vysvětluje Síkela.

 

 

Dodávky z Německa vyměnily ruský plyn za zkapalněný zemní plyn (liquefied naural gas, LNG) z Belgie a Nizozemska a plyn z Norska. Dnes tvoří 97,8 % na dovozu plynu do Česka. Celkem bylo dovezeno 4 293,1 milionu kubíků plynu.

Omezení potřeby dovozu plynu z Ruska pomohly i energetické úspory. Od října 2022 do konce ledna se spotřeba snížila o 28 %, ušetřeno tak bylo podle Síkely přes 850 milionů kubíků plynu. Rozdíl je i v meziroční spotřebě, kdy za rok 2021 bylo spotřebováno 9 433,7 milionu kubíků plynu a za rok 2022 to bylo pouze 7 541,3 milionu. Ušetřeno tak bylo 1 892,4 mil. kubíků, což je množství vystačující na dva zimní měsíce.

 

 

Jeden z diskutujících v reakci na to Síkelovi vzkazuje, že polovina lidí podle něj přestala používat plyn proto, že je drahý, a nedokázal se zdržet emocí.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…