Anne Applebaumová: Teroristé touží rozpoutat paniku. Musíme zůstat v klidu

28.01.2015 10:01

Historička Anne Applebaumová na serveru ihned.cz píše o stále stejné snaze teroristů vyvolat paniku, destabilizovat zřízení, rozjitřit sociální napětí či svrhnout systém. Ve svém komentáři zdůrazňuje, že Evropa s tím má mnohaleté zkušenosti a nyní nesmí začít přehnaně reagovat, a přistoupit tak na logiku teroru útočníků.

Anne Applebaumová: Teroristé touží rozpoutat paniku. Musíme zůstat v klidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé k uctění památky zavražděných karikaturistů z týdeníku Charlie Hebdo. Je suis Charlie!

Applebaumová si všímá snahy evropských zemí, které často vyzývají k novým krokům pro boj s terorismem. Tyto návrhy jsou po útoku islamistických teroristů na redakci Charlie Hebdo v Paříži slyšet z různých míst Evropy. Podle ní však není třeba vytvářet nové instituce, protože ty už máme a fungují a existuje dlouhý seznam připravovaných útoků, kterým se podařilo zabránit.

Historička také upozorňuje na to, že Starý kontinent má s terorismem všeho druhu mnoho zkušeností. „Nebylo to poprvé, co se něco podobného ve Francii nebo v Evropě stalo. Bombový útok v londýnském metru v roce 2005 si vyžádal více obětí. A lidé, kteří ho provedli, byli lépe připraveni než vrazi z Charlie Hebdo, jimž se povedlo nejdříve zabloudit na špatnou adresu…“ Historička připomíná také atentáty na vlaky v Madridu v roce 2004 nebo rok 2012, kdy zaútočil džihádský střelec v Toulouse a zabil několik vojáků a také židovských dětí. Poukázala i na Irskou republikánskou armádu, která zabila během 30 let trvající kampaně přes 2000 lidí, či Rudé brigády. Neopomněla připomenout rok 1977, kdy zase rozpoutala Frakce Rudé armády svou teroristickou kampaní politický chaos v Německu. To všechno už Evropa podle historičky zvládla.

Teroristé mají stejné cíle i metody

Připouští sice, že tyto skupiny byly motivovány odlišnými ideologiemi, s moderními džihádisty toho prý ale měly společného více, než by se prý mohlo zdát. "Podobně jako současné generaci teroristů se i jim dostalo výcviku v zahraničí i finanční pomoci z ciziny…“  Anne Applebaumová uvádí, že nová generace teroristů jsou sice islamisté, ale podle ní to neznamená, že mají jiné taktiky.

„Čeho tak asi chtěli útočníci v Paříži dosáhnout? Vyvolat paniku, destabilizovat zřízení, rozjitřit sociální napětí, svrhnout systém. To se moc neliší od cílů, které měl Gavrilo Princip, člověk, jenž zastřelil arcivévodu Františka Ferdinanda, a rozpoutal tak světovou válku,“ tvrdí historička.

Terorismus funguje jen tehdy, když dokáže rozpoutat teror

„Právě z tohoto důvodu byla první, spontánní odpověď Francouzů – masové pochody jednoty, které proběhly po celé zemi, tou nejlepší možnou reakcí. Lidé, kteří jsou ochotni demonstrovat za hodnoty své země, jsou lidmi, kteří se nenechají zastrašit či rozdělit,“ míní Anne Applebaumová.

Celý komentář ZDE:

„Kdyby naopak Francouzi přijali celý balík různých restriktivních opatření, změnili svou zahraniční politiku, utratili obrovské sumy peněz na "bezpečnost vlasti" nebo začali vytvářet bezvýznamné nové instituce, tak by teroristé části svých cílů dosáhli,“ píše novinářka na serveru ihned.cz. Nezpochybňuje při tom, že Evropa potřebuje efektivní kontrolu a fungující kontrarozvědku a pravděpodobně i více peněz na tyto služby.  

„Terorismus funguje jen tehdy, když dokáže rozpoutat teror. Přehnaná reakce na teroristické útoky je přesně to, čeho džihádisté chtějí dosáhnout. My bychom jim v tom měli zabránit, třeba tím, že začneme znovu žít normální životy co možná nejdříve,“ přemítá v komentáři Anne Applebaumová.


 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

12:00 Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

Mezi podporovatele Pirátů a STAN, kterými se strana chlubí, se nově zařadil herec Karel Zima. Na koa…