Arabské jaro jsme prý vůbec nepochopili. Poslouchali jsme jen tamní "hipstry", ale normální lidé tam myslí úplně jinak

14.07.2015 16:09 | Zprávy
autor: vef

Server Echo24.cz přinesl přetisk diskuze Týdeníku Echo, kde spolu hovořili ředitel v Praze sídlícího Radia Free Iraq Sergej Daniločkin, redaktor Českého rozhlasu, politolog a religionista Jan Fingerland a reportér a fotograf, jenž žil v Bejrútu, Lukáš Goga.

Arabské jaro jsme prý vůbec nepochopili. Poslouchali jsme jen tamní "hipstry", ale normální lidé tam myslí úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti imigrantům a za vystoupení z EU na Václavském náměstí

Podle Daniločkina přitažlivost Islámského státu pro tamější lidi spočívá v tom, že lidé slyší, že kdyby se chovali a modlili tím správným způsobem podle té správné verze šaríi, bylo by líp. 

Když vypuklo arabské jaro, začaly se objevovat dva extrémní názory. První zněl: Vy zlí imperialisté jste po léta udržovali u moci diktátory a nedovolili jste arabskému lidu žít demokraticky. Druhý názor zněl: Tam stejně nikdy žádná demokracie nebude, to nejsou lidi jako my, nakonec tam bude další diktatura. Všechny ty státy neměly vlastní dlouhodobou zkušenost se samosprávou – přešly z osmanské správy do koloniální správy Britů nebo Francouzů a pak vznikl arabský stát vedený silnými osobnostmi, typicky Násirem v Egyptě, který se stal vzorem nejen na Blízkém východě,“ podotkl k situaci v arabských zemích Fingerland. Jak následně dodal, poté, co se Násir vyčerpal, nastala po roce 2011 mnohonásobná krize arabského státu, jenž nenašel odpovědi na otázky, se kterými se každý národ a stát setkává: jak se uživit, jak se ubránit, jak udržet smysl, proč jsme vůbec pohromadě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

14:30 Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

DENÍK POSLANKYNĚ Plocha, na níž je možné stavět větrné elektrárny, se díky zásahu Filipa Turka zmenš…