Arcibiskup Graubner: Potřebujeme křesťanskou revoluci. A ekologii. Lidstvu jde jen o zisk

28.09.2020 13:21

„Je nutná odvážná kulturní revoluce, která nás sice zpomalí, ale umožní udržitelný rozvoj a vrátí k velkým cílům,“ burcoval na svatováclavské pouti olomoucký metropolita moravský a předseda České biskupské konference Jan Graubner. A přítomné ve Staré Boleslavi poučil o „ekologické kultuře“. Nevynechal ani své pojetí ekonomie a poradil, jak bychom se měli zasadit o životní prostředí či o solidaritu s druhými v rámci „křesťanské revoluce“ papeže Františka.

Arcibiskup Graubner: Potřebujeme křesťanskou revoluci. A ekologii. Lidstvu jde jen o zisk
Foto: cirkev.cz
Popisek: Arcibiskup Jan Graubner

Anketa

Vykonává prezident Zeman svůj úřad dobře, pokud jde o rok 2020?

82%
18%
hlasovalo: 11760 lidí
„Slavíme svatého Václava, věčného knížete České země, který se už na začátku našich dějin nasadil pro křesťansko-evropskou orientaci národa, ukazoval moudrost čerpanou z Božího slova a dovedl být vládcem otevřeným k budování vztahů,“ započal své poselství Graubner. A pokračoval s narážkou na dnešní problémy, jako jsou hygienická opatření, covid-19 či „otevírání se a uzavírání světu“.

Upozornil, že současný papež František tvrdí, že „krize životního prostředí a krize sociální spolu souvisejí“. „Ze země má člověk právo brát jen to, co potřebuje k vlastnímu přežití, a má povinnost ji chránit pro budoucí generace, protože ta země patří Hospodinu, člověku je jenom propůjčena,“ pravil Graubner.

„Ekologická krize“ dle něj má „svůj lidský kořen“, protože „člověk chce získat vše, co je možné“. Graubner si myslí, že „představa nekonečného růstu vychází ze lži“. „Neexistuje nekonečné množství energie a zdrojů,“ sdělil arcibiskup. Ekonomika nebo technika, podle církevního hodnostáře, nevyřeší problémy životního prostředí nebo mezilidských vztahů.

A pokračoval ve svém pohledu na ekonomku. „Problémy hladu a bídy se nevyřeší růstem trhu. Společnost řízená trhem má totiž jediný cíl: maximalizaci zisku,“ spustil na sledující.

„Ekologická kultura“ papeže Františka nabízí „jiný pohled“. Ten podle jeho mínění „stanoví odpor nadvládě technologií a zapojuje lidi do kroku nekonzumního způsobu života, štěstí a soužití, pomoci jiným“.

„Křesťanská revoluce“ má jako první „zbavit člověka sebestřednosti“ a „musí sesadit své vlastní já z místa Boha“.

„Tempo spotřeby, plýtvání a přírodních změn překročilo možnosti planety takovým způsobem, že nynější životní styl může vyústit jenom do katastrofy, říká papež František. Ekologický úpadek je ovšem spojen s úpadkem etickým a kulturním. Lidem hrozí, že se stanou naprostými sobci. Ano, lidstvo se musí změnit,“ prohlásil Graubner.

Jako východisko vnímá předseda České biskupské konference „alternativní životní styl“. Individualismus, trh bez pravidel, neomezený pokrok či konkurence a konzumismus jsou prý „moderní mýty“.

„Příliš dlouho jsme žili v mravním úpadku. Posmívali se etice, dobrotě, víře, čestnosti. Nastala chvíle, abychom uznali, že tato veselá povrchnost nám byla k ničemu. Církev nabízí světu ideál civilizace lásky. Má-li být společnost lidštější, je třeba ve společenském životě oživit uplatňování lásky, a to jak v rovině politické, ekonomické, tak i kulturní. Sociální láska nás vede k promýšlení širších strategií, které zaručeně zastaví úpadek životního prostředí a podpoří kulturu pečlivosti, která pronikne celou společnost,“ připojil arcibiskup.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsou čtyři. Strašný, co si dovolujou!“ S Piráty došla trpělivost. Právě teď

4:44 „Jsou čtyři. Strašný, co si dovolujou!“ S Piráty došla trpělivost. Právě teď

Situace kolem čtyř pirátských poslanců nabírá na obrátkách. Není to sice tolik vidět, jelikož vešker…