Armáda plánuje 132 cvičení v cizině

02.01.2020 16:17

Česká armáda letos plánuje 132 cvičení v zahraničí, jde o nižší počet, než jich bylo v plánu loni. Vojáci budou kromě evropských zemí cvičit například ve Spojených státech, v Kanadě, v Jordánsku a v Mauretánii. V Česku se má konat srovnatelný počet vojenských cvičení jako minulý rok. Zprávu přinesla ČTK.

Armáda plánuje 132 cvičení v cizině
Foto: Martin Koller
Popisek: Puma na veletrhu Eurosatory 2018
reklama

Podle informace, kterou dostali poslanci, se má v ČR uskutečnit 60 vojenských výcviků, z toho pět na komerčním základě bez účasti českých vojáků. Zpráva pro loňský rok pojednávala o 62 cvičeních. V cizině armáda plánovala minulý rok 145 cvičení.

„Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou klíčovým nástrojem k dosažení potřebné úrovně připravenosti sil a prostředků resortu Ministerstva obrany k obraně České republiky a spojenců,“ stojí v informaci. Cvičení slouží také k ujištění spojenců o platnosti závazku kolektivní ochrany a k demonstraci schopností a odhodlání Severoatlantické aliance k vlastní obraně.

Plán vojenských cvičení na letošní rok odráží podle zprávy čtyři priority české armády, a to přípravu k nasazení v operacích, rozvoj pohotovostních sil, bilaterální a regionální spolupráci a zvyšování schopností. Zároveň reaguje na aktuální vývoj bezpečnostní situace.

K nejdůležitějším cvičením materiál řadí Lešť Exercise na Slovensku zaměřené na boj v zastavěném území a uvnitř budov. Jednotky se tam budou připravovat na nasazení v operacích v Mali a v Afghánistánu. U východního souseda se uskuteční i výcvik Soatu ke zlepšení spolupráce speciálních sil a vrtulníkového letectva a cvičení armádních chemiků Toxic Leak.

Do Německa na cvičení evropských sil „Battlergoup“ nazvané European Challenge vyšle česká armáda 300 vojáků a 85 kusů techniky. Čeští vojáci se zúčastní také rozsáhlého mezinárodního cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany Tobruq Legacy v Litvě nebo výcviku Mountain Flight ve Francii zaměřeného na létání vrtulníků složitých taktických a geografických podmínkách.

Mezi hlavní cvičení v Česku bude tradičně patřit Joint Fires k prohloubení spolupráce v dělostřelecké palebné podpoře a Ample Strike, které je zaměřeno na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Na likvidaci nástražných výbušných systémů se soustředí cvičení Minigator. Komerčních cvičení se v Česku zúčastní příslušníci ozbrojených sil Rakouska a Nizozemska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

On kecá, kecá! Hejma zná příští boj o Hrad. Dost temné barvy

7:56 On kecá, kecá! Hejma zná příští boj o Hrad. Dost temné barvy

Ve svém pravidelném pondělním vysílání řešil Ondřej Hejma tentokrát českou politiku. A to důkladně. …